Duminică18 octombrie
Live 30 Pune pont

NicaraguaNicaragua · Liga Primera

Sport Sebaco – Municipal Jalapa

Sport Sebaco
VVÎÎE
00:00 Luni, 19 octombrie
Municipal Jalapa
EÎEÎE
12.07 X3.35 23.25
1X1.29 X21.64 121.26

Ultimele 5 / 5: Sport Sebaco marchează 1.2 și primește 1.0. Municipal Jalapa 1.0 / 1.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 44% · Egal 27% · Oaspete 28%

Goluri / meci

1.2 + 1.0

Peste 2.5

1.74 · forma 20% / 40%

GG

Da 1.62 · Nu 2.15

Analiză Sport Sebaco – Municipal Jalapa

Sport Sebaco o primește pe Municipal Jalapa luni, 19 octombrie, ora 00:00 (ora României), în Liga Primera (Nicaragua). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Sport Sebaco are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Municipal Jalapa are un bilanț de 0-3-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 8 goluri primite (1,0 marcate și 1,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Sport Sebaco stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.

În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Sport Sebaco a câștigat 2, Municipal Jalapa a câștigat 2, iar 4 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 8. Ultima întâlnire, pe 09.08.2026, s-a terminat Municipal Jalapa 0–1 Sport Sebaco.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.07 / 3.35 / 3.25. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 44% pentru Sport Sebaco, 27% pentru egal și 28% pentru Municipal Jalapa. Favorită e Sport Sebaco. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.74 și sub 2.5 la 1.97, adică 53% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.62 și Nu la 2.15.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,00) și cele deduse din cote (1,58 – 1,22) și ajunge la 1,49 goluri estimate pentru Sport Sebaco și 1,11 pentru Municipal Jalapa, adică 2,60 în total. Cu aceste valori, Sport Sebaco câștigă în 46% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Municipal Jalapa câștigă în 28%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%.

Statistici-cheie
IndicatorSport SebacoMunicipal Jalapa
Meciuri analizate55
V-E-Î2-1-20-3-2
Puncte / meci1,400,60
Goluri marcate (medie)6 (1,2)5 (1,0)
Goluri primite (medie)5 (1,0)8 (1,6)
% Peste 2.520%40%
% GG40%80%
Victorii H2H (8 meciuri)22
Goluri estimate (model)1,491,11
Șanse de victorie (model)46%28%

Goluri estimate

1,49 – 1,11 · total 2,60

1X2 model

46% · 26% · 28%

Peste 2.5 model

48% · cotă corectă 2.08

GG model

52% · cotă corectă 1.92

Distribuția golurilor
8%0
19%1
25%2
22%3
14%4
12%5+

Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Sport Sebaco ↓ / Municipal J. →012345
0 7,4 8,2 4,6 1,7 0,5 0,1
1 11,1 12,3 6,8 2,5 0,7 0,2
2 8,2 9,2 5,1 1,9 0,5 0,1
3 4,1 4,5 2,5 0,9 0,3 0,1
4 1,5 1,7 0,9 0,3 0,1 0,0
5 0,5 0,5 0,3 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Sport Sebaco, coloane = goluri Municipal Jalapa.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Municipal Jalapa. Municipal Jalapa primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,3 goluri, față de 2,60 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.29 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
1.0
1.0
Primite / meci
1.6
40%
Victorii
0%
20%
Peste 2.5
40%
40%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Sport Sebaco – Municipal Jalapa?

Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 00:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Sport Sebaco – Municipal Jalapa?

Meciul face parte din Liga Primera (Nicaragua). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Sport Sebaco – Municipal Jalapa?

Cotele 1X2 sunt 2.07 / 3.35 / 3.25. Fără marjă, asta înseamnă 44% pentru Sport Sebaco, 27% egal și 28% pentru Municipal Jalapa, cu Sport Sebaco favorită la cota 2.07.

Câte goluri se așteaptă în Sport Sebaco – Municipal Jalapa?

Modelul nostru estimează 2,60 goluri (1,49 pentru Sport Sebaco, 1,11 pentru Municipal Jalapa). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Liga Primera
18.10
02:00
UNAN Managua – San Marcos 1.953.55
18.10
04:00
Managua FC – Deportivo Matagalpa 1.1611.00
19.10
04:00
Rancho Santana – Diriangen 7.101.31