Levanger – Rana
Ultimele 5 / 5: Levanger marchează 0.6 și primește 1.6. Rana 1.2 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 69% · Egal 17% · Oaspete 14%
Goluri / meci
0.6 + 1.2
Peste 2.5
1.27 · forma 20% / 40%
GG
Da 1.50 · Nu 2.42
Analiză Levanger – Rana
Levanger o primește pe Rana sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00 (ora României), în 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Levanger are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 8 goluri primite (0,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Rana are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 10 goluri primite (1,2 marcate și 2,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Levanger a câștigat 1, Rana a câștigat 3, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 19.04.2026, s-a terminat Rana 2–3 Levanger.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.30 / 5.20 / 6.50. După ce scoatem marja (aproximativ 11,5% pe piața asta), rămân 69% pentru Levanger, 17% pentru egal și 14% pentru Rana. Favorită e Levanger. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.27 și sub 2.5 la 3.10, adică 71% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.50 și Nu la 2.42.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,40) și cele deduse din cote (2,58 – 1,09) și ajunge la 1,94 goluri estimate pentru Levanger și 1,25 pentru Rana, adică 3,19 în total. Cu aceste valori, Levanger câștigă în 54% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Rana câștigă în 24%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,0%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 15 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Levanger | Rana |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 2-0-3 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 20% | 40% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 1 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 1,94 | 1,25 |
| Șanse de victorie (model) | 54% | 24% |
Goluri estimate
1,94 – 1,25 · total 3,19
1X2 model
54% · 22% · 24%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
61% · cotă corectă 1.64
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Levanger ↓ / Rana → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,1 | 5,1 | 3,2 | 1,3 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 8,0 | 10,0 | 6,2 | 2,6 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 7,7 | 9,7 | 6,1 | 2,5 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 5,0 | 6,3 | 3,9 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 2,4 | 3,0 | 1,9 | 0,8 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,9 | 1,2 | 0,7 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Levanger, coloane = goluri Rana.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Levanger. Levanger primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Rana. Rana primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,70 goluri, cotele doar 3,67. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Levanger e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Levanger are 54% în model (cotă corectă 1.85), dar cota 1.30 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.27 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 61% în model (cotă corectă 1.64), dar cota 1.50 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,0%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 19.04.26 | Rana – Levanger | 1–1 | 2–3 |
| 16.08.25 | Levanger – Rana | 0–0 | 0–2 |
| 26.07.25 | Rana – Levanger | 1–0 | 1–0 |
| 24.04.25 | Levanger – Rana | — | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Levanger – Rana?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Levanger – Rana?
Meciul face parte din 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Levanger – Rana?
Cotele 1X2 sunt 1.30 / 5.20 / 6.50. Fără marjă, asta înseamnă 69% pentru Levanger, 17% egal și 14% pentru Rana, cu Levanger favorită la cota 1.30.
Câte goluri se așteaptă în Levanger – Rana?
Modelul nostru estimează 3,19 goluri (1,94 pentru Levanger, 1,25 pentru Rana). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor este 1–1.