Vineri16 octombrie
Live 59 Pune pont

NorvegiaNorvegia · 2.Division

Notodden – Pors

Notodden
ÎÎÎVÎ
15:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Pors
ÎVÎVE
11.75 X3.65 23.80
1X1.21 X21.82 121.19

Ultimele 5 / 5: Notodden marchează 1.8 și primește 2.6. Pors 1.8 / 1.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 52% · Egal 25% · Oaspete 24%

Goluri / meci

1.8 + 1.8

Peste 2.5

1.46 · forma 80% / 40%

GG

Da 1.48 · Nu 2.47

Analiză Notodden – Pors

Notodden o primește pe Pors sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Notodden are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 13 goluri primite (1,8 marcate și 2,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pors are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 6 goluri primite (1,8 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Pors stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Notodden a câștigat 2, Pors a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 3. Ultima întâlnire, pe 16.05.2026, s-a terminat Pors 1–2 Notodden.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.75 / 3.65 / 3.80. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 52% pentru Notodden, 25% pentru egal și 24% pentru Pors. Favorită e Notodden. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.46 și sub 2.5 la 2.42, adică 62% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.48 și Nu la 2.47.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 2,20) și cele deduse din cote (1,94 – 1,28) și ajunge la 1,72 goluri estimate pentru Notodden și 1,74 pentru Pors, adică 3,46 în total. Cu aceste valori, Notodden câștigă în 38% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Pors câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 14 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorNotoddenPors
Meciuri analizate55
V-E-Î1-0-42-1-2
Puncte / meci0,601,40
Goluri marcate (medie)9 (1,8)9 (1,8)
Goluri primite (medie)13 (2,6)6 (1,2)
% Peste 2.580%40%
% GG80%60%
Victorii H2H (3 meciuri)20
Goluri estimate (model)1,721,74
Șanse de victorie (model)38%39%

Goluri estimate

1,72 – 1,74 · total 3,46

1X2 model

38% · 23% · 39%

Peste 2.5 model

67% · cotă corectă 1.49

GG model

68% · cotă corectă 1.47

Distribuția golurilor
3%0
11%1
19%2
21%3
19%4
27%5+

Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Notodden ↓ / Pors →012345
0 3,1 5,5 4,8 2,8 1,2 0,4
1 5,4 9,4 8,2 4,7 2,1 0,7
2 4,6 8,1 7,0 4,1 1,8 0,6
3 2,7 4,6 4,0 2,3 1,0 0,4
4 1,1 2,0 1,7 1,0 0,4 0,2
5 0,4 0,7 0,6 0,3 0,2 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Notodden, coloane = goluri Pors.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Notodden. Notodden primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Notodden e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Notodden 38%, egal 23%, Pors 39%. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), iar cota 1.46 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.48 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
1.8
2.6
Primite / meci
1.2
20%
Victorii
40%
80%
Peste 2.5
40%
80%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Notodden – Pors?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Notodden – Pors?

Meciul face parte din 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Notodden – Pors?

Cotele 1X2 sunt 1.75 / 3.65 / 3.80. Fără marjă, asta înseamnă 52% pentru Notodden, 25% egal și 24% pentru Pors, cu Notodden favorită la cota 1.75.

Câte goluri se așteaptă în Notodden – Pors?

Modelul nostru estimează 3,46 goluri (1,72 pentru Notodden, 1,74 pentru Pors). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din 2.Division
17.10
14:00
Levanger – Rana 1.306.50
17.10
15:00
Skeid – Ull/Kisa 1.474.60
17.10
15:00
Lorenskog – Kjelsas 5.401.44
17.10
15:00
Trygg/Lade – Stjordals Blink 3.451.80
17.10
15:00
Grorud – Follo 1.208.00
17.10
15:00
Sandviken – Mjondalen 4.651.52