Grorud – Follo
Ultimele 5 / 5: Grorud marchează 2.6 și primește 0.8. Follo 0.8 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 74% · Egal 15% · Oaspete 11%
Goluri / meci
2.6 + 0.8
Peste 2.5
1.24 · forma 60% / 40%
GG
Da 1.53 · Nu 2.35
Analiză Grorud – Follo
Grorud o primește pe Follo sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Grorud are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 4 goluri primite (2,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Follo are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 10 goluri primite (0,8 marcate și 2,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Grorud stă mai bine, cu o diferență de 2,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Grorud a câștigat 4, Follo a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 5. Ultima întâlnire, pe 18.04.2026, s-a terminat Follo 2–3 Grorud.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.20 / 6.10 / 8.00. După ce scoatem marja (aproximativ 12,2% pe piața asta), rămân 74% pentru Grorud, 15% pentru egal și 11% pentru Follo. Favorită e Grorud. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.24 și sub 2.5 la 3.30, adică 73% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.53 și Nu la 2.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 0,80) și cele deduse din cote (2,77 – 1,00) și ajunge la 2,53 goluri estimate pentru Grorud și 0,90 pentru Follo, adică 3,43 în total. Cu aceste valori, Grorud câștigă în 73% din cazuri, egalul iese în 16%, iar Follo câștigă în 11%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor exact este 2–0, cu 10,4%.
| Indicator | Grorud | Follo |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-1-0 | 0-1-4 |
| Puncte / meci | 2,60 | 0,20 |
| Goluri marcate (medie) | 13 (2,6) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 40% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 4 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 2,53 | 0,90 |
| Șanse de victorie (model) | 73% | 11% |
Goluri estimate
2,53 – 0,90 · total 3,43
1X2 model
73% · 16% · 11%
Peste 2.5 model
67% · cotă corectă 1.49
GG model
55% · cotă corectă 1.82
Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute
| Grorud ↓ / Follo → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,2 | 2,9 | 1,3 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 1 | 8,2 | 7,4 | 3,3 | 1,0 | 0,2 | 0,0 |
| 2 | 10,4 | 9,3 | 4,2 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 8,7 | 7,9 | 3,5 | 1,1 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 5,5 | 5,0 | 2,2 | 0,7 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 2,8 | 2,5 | 1,1 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Grorud, coloane = goluri Follo.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Follo. Follo primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,10 goluri, cotele doar 3,77. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 12,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 4,8 goluri, față de 3,43 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Grorud are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), dar cota 1.24 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–0 (10,4%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 18.04.26 | Follo – Grorud | 1–2 | 2–3 |
| 12.10.25 | Follo – Grorud | 0–0 | 1–2 |
| 25.05.25 | Grorud – Follo | 1–0 | 3–2 |
| 26.10.24 | Follo – Grorud | 0–0 | 2–2 |
| 22.06.24 | Grorud – Follo | 2–0 | 5–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Grorud – Follo?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Grorud – Follo?
Meciul face parte din 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Grorud – Follo?
Cotele 1X2 sunt 1.20 / 6.10 / 8.00. Fără marjă, asta înseamnă 74% pentru Grorud, 15% egal și 11% pentru Follo, cu Grorud favorită la cota 1.20.
Câte goluri se așteaptă în Grorud – Follo?
Modelul nostru estimează 3,43 goluri (2,53 pentru Grorud, 0,90 pentru Follo). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor este 2–0.