Sâmbătă17 octombrie
Live 146 Pune pont

Bosnia si HertegovinaBosnia si Hertegovina · Prva Liga - FBiH

Posusje – Travnik

Posusje
VVEVV
17:30 Duminică, 18 octombrie
Travnik
ÎEVVV
11.90 X3.15 23.70
1X1.19 X21.70 121.26

Ultimele 5 / 5: Posusje marchează 1.4 și primește 0.4. Travnik 1.2 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 47% · Egal 28% · Oaspete 24%

Goluri / meci

1.4 + 1.2

Peste 2.5

2.12 · forma 20% / 40%

GG

—

Analiză Posusje – Travnik

Posusje o primește pe Travnik duminică, 18 octombrie, ora 17:30 (ora României), în Prva Liga - FBiH (Bosnia si Hertegovina). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Posusje are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 2 goluri primite (1,4 marcate și 0,4 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Travnik are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Posusje stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.15 / 3.70. După ce scoatem marja (aproximativ 11,4% pe piața asta), rămân 47% pentru Posusje, 28% pentru egal și 24% pentru Travnik. Favorită e Posusje. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.12 și sub 2.5 la 1.62, adică 43% șanse pentru peste 2.5, fără marjă.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,20 – 0,80) și cele deduse din cote (1,45 – 0,97) și ajunge la 1,32 goluri estimate pentru Posusje și 0,88 pentru Travnik, adică 2,20 în total. Cu aceste valori, Posusje câștigă în 47% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Travnik câștigă în 25%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 14,6%.

Statistici-cheie
IndicatorPosusjeTravnik
Meciuri analizate55
V-E-Î4-1-03-1-1
Puncte / meci2,602,00
Goluri marcate (medie)7 (1,4)6 (1,2)
Goluri primite (medie)2 (0,4)5 (1,0)
% Peste 2.520%40%
% GG40%40%
Goluri estimate (model)1,320,88
Șanse de victorie (model)47%25%

Goluri estimate

1,32 – 0,88 · total 2,20

1X2 model

47% · 28% · 25%

Peste 2.5 model

38% · cotă corectă 2.63

GG model

43% · cotă corectă 2.33

Distribuția golurilor
11%0
24%1
27%2
20%3
11%4
7%5+

Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Posusje ↓ / Travnik →012345
0 11,1 9,8 4,3 1,3 0,3 0,0
1 14,6 12,9 5,7 1,7 0,4 0,1
2 9,7 8,5 3,7 1,1 0,2 0,0
3 4,2 3,7 1,6 0,5 0,1 0,0
4 1,4 1,2 0,5 0,2 0,0 0,0
5 0,4 0,3 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Posusje, coloane = goluri Travnik.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.19 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.62 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–0 (14,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.4
Goluri / meci
1.2
0.4
Primite / meci
1.0
80%
Victorii
60%
20%
Peste 2.5
40%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Posusje – Travnik?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 17:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Posusje – Travnik?

Meciul face parte din Prva Liga - FBiH (Bosnia si Hertegovina). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Posusje – Travnik?

Cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.15 / 3.70. Fără marjă, asta înseamnă 47% pentru Posusje, 28% egal și 24% pentru Travnik, cu Posusje favorită la cota 1.90.

Câte goluri se așteaptă în Posusje – Travnik?

Modelul nostru estimează 2,20 goluri (1,32 pentru Posusje, 0,88 pentru Travnik). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor este 1–0.

Alte meciuri din Prva Liga - FBiH
18.10
15:30
Stupcanica Olovo – GOSK Gabela 1.584.65
17.10
15:30
Capljina – Tosk Tesanj 1–1