Sâmbătă17 octombrie
Live 11 Pune pont

Bosnia si HertegovinaBosnia si Hertegovina · Prva Liga - FBiH

Capljina – Tosk Tesanj

Capljina
ÎVÎÎÎ
15:30 Sâmbătă, 17 octombrie
Tosk Tesanj
EVVVÎ
13.30 X3.40 21.95
1X1.67 X21.24 121.23

Ultimele 5 / 5: Capljina marchează 1.0 și primește 1.4. Tosk Tesanj 1.6 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 27% · Egal 26% · Oaspete 46%

Goluri / meci

1.0 + 1.6

Peste 2.5

1.82 · forma 40% / 40%

GG

—

Analiză Capljina – Tosk Tesanj

Capljina o primește pe Tosk Tesanj sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Prva Liga - FBiH (Bosnia si Hertegovina). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Capljina are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 7 goluri primite (1,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Tosk Tesanj are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 4 goluri primite (1,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Tosk Tesanj stă mai bine, cu o diferență de 1,40 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.30 / 3.40 / 1.95. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 27% pentru Capljina, 26% pentru egal și 46% pentru Tosk Tesanj. Favorită e Tosk Tesanj. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.82 și sub 2.5 la 1.88, adică 51% șanse pentru peste 2.5, fără marjă.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 1,50) și cele deduse din cote (1,15 – 1,56) și ajunge la 1,02 goluri estimate pentru Capljina și 1,53 pentru Tosk Tesanj, adică 2,55 în total. Cu aceste valori, Capljina câștigă în 25% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Tosk Tesanj câștigă în 49%. Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,2%.

Statistici-cheie
IndicatorCapljinaTosk Tesanj
Meciuri analizate55
V-E-Î1-0-43-1-1
Puncte / meci0,602,00
Goluri marcate (medie)5 (1,0)8 (1,6)
Goluri primite (medie)7 (1,4)4 (0,8)
% Peste 2.540%40%
% GG40%60%
Goluri estimate (model)1,021,53
Șanse de victorie (model)25%49%

Goluri estimate

1,02 – 1,53 · total 2,55

1X2 model

25% · 26% · 49%

Peste 2.5 model

47% · cotă corectă 2.13

GG model

50% · cotă corectă 2.00

Distribuția golurilor
8%0
20%1
25%2
22%3
14%4
11%5+

Sub 2.5: 53% · Peste 2.5: 47% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Capljina ↓ / Tosk Tesanj →012345
0 7,8 11,9 9,1 4,7 1,8 0,5
1 8,0 12,2 9,3 4,8 1,8 0,6
2 4,1 6,2 4,8 2,4 0,9 0,3
3 1,4 2,1 1,6 0,8 0,3 0,1
4 0,4 0,5 0,4 0,2 0,1 0,0
5 0,1 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Capljina, coloane = goluri Tosk Tesanj.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.24 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39). Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,2%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
1.6
1.4
Primite / meci
0.8
20%
Victorii
60%
40%
Peste 2.5
40%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Capljina – Tosk Tesanj?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Capljina – Tosk Tesanj?

Meciul face parte din Prva Liga - FBiH (Bosnia si Hertegovina). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Capljina – Tosk Tesanj?

Cotele 1X2 sunt 3.30 / 3.40 / 1.95. Fără marjă, asta înseamnă 27% pentru Capljina, 26% egal și 46% pentru Tosk Tesanj, cu Tosk Tesanj favorită la cota 1.95.

Câte goluri se așteaptă în Capljina – Tosk Tesanj?

Modelul nostru estimează 2,55 goluri (1,02 pentru Capljina, 1,53 pentru Tosk Tesanj). Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Prva Liga - FBiH
10.10
16:00
Sloboda Tuzla – Travnik 2–0