AVS – Moreirense
Ultimele 5 / 5: AVS marchează 1.4 și primește 0.6. Moreirense 1.0 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 26% · Egal 28% · Oaspete 46%
Goluri / meci
1.4 + 1.0
Peste 2.5
— · forma 40% / 60%
GG
—
Analiză AVS – Moreirense
AVS o primește pe Moreirense sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00 (ora României), în Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
AVS are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 3 goluri primite (1,4 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Moreirense are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 9 goluri primite (1,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, AVS stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, AVS a câștigat 0, Moreirense a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 4. Ultima întâlnire, pe 16.05.2026, s-a terminat Moreirense 0–0 AVS.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.50 / 3.25 / 2.00. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 26% pentru AVS, 28% pentru egal și 46% pentru Moreirense. Favorită e Moreirense.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,60 goluri estimate pentru AVS și 0,80 pentru Moreirense, adică 2,40 în total. Cu aceste valori, AVS câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Moreirense câștigă în 19%. Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 14,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 30 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | AVS | Moreirense |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 2,00 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 3 (0,6) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 0 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,60 | 0,80 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 19% |
Goluri estimate
1,60 – 0,80 · total 2,40
1X2 model
56% · 25% · 19%
Peste 2.5 model
43% · cotă corectă 2.33
GG model
44% · cotă corectă 2.27
Sub 2.5: 57% · Peste 2.5: 43% · total goluri în 90 de minute
| AVS ↓ / Moreirense → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 9,1 | 7,3 | 2,9 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 1 | 14,5 | 11,6 | 4,6 | 1,2 | 0,2 | 0,0 |
| 2 | 11,6 | 9,3 | 3,7 | 1,0 | 0,2 | 0,0 |
| 3 | 6,2 | 5,0 | 2,0 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 2,5 | 2,0 | 0,8 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,8 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri AVS, coloane = goluri Moreirense.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Moreirense. Moreirense primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Moreirense e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie AVS are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 3.50 e peste ea, deci are valoare. Sub 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75). Scorul cel mai probabil: 1–0 (14,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 16.05.26 | Moreirense – AVS | 0–0 | 0–0 |
| 03.01.26 | AVS – Moreirense | 0–1 | 0–2 |
| 17.05.25 | AVS – Moreirense | 0–2 | 0–3 |
| 04.01.25 | Moreirense – AVS | 1–1 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe AVS – Moreirense?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă AVS – Moreirense?
Meciul face parte din Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre AVS – Moreirense?
Cotele 1X2 sunt 3.50 / 3.25 / 2.00. Fără marjă, asta înseamnă 26% pentru AVS, 28% egal și 46% pentru Moreirense, cu Moreirense favorită la cota 2.00.
Câte goluri se așteaptă în AVS – Moreirense?
Modelul nostru estimează 2,40 goluri (1,60 pentru AVS, 0,80 pentru Moreirense). Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor este 1–0.