Guabira – Oriente Petrolero
Ultimele 5 / 5: Guabira marchează 1.4 și primește 2.2. Oriente Petrolero 1.0 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 43% · Egal 26% · Oaspete 31%
Goluri / meci
1.4 + 1.0
Peste 2.5
1.33 · forma 100% / 40%
GG
Da 1.34 · Nu 3.00
Analiză Guabira – Oriente Petrolero
Guabira o primește pe Oriente Petrolero luni, 19 octombrie, ora 02:30 (ora României), în Liga Profesional (Bolivia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Guabira are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 11 goluri primite (1,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Oriente Petrolero are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Guabira a câștigat 1, Oriente Petrolero a câștigat 5, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 6 din 8. Ultima întâlnire, pe 05.10.2026, s-a terminat Guabira 2–1 Oriente Petrolero.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.12 / 3.60 / 2.95. După ce scoatem marja (aproximativ 8,8% pe piața asta), rămân 43% pentru Guabira, 26% pentru egal și 31% pentru Oriente Petrolero. Favorită e Guabira. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.33 și sub 2.5 la 2.82, adică 68% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.34 și Nu la 3.00.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,60) și cele deduse din cote (1,90 – 1,60) și ajunge la 1,60 goluri estimate pentru Guabira și 1,60 pentru Oriente Petrolero, adică 3,20 în total. Cu aceste valori, Guabira câștigă în 38% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Oriente Petrolero câștigă în 38%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,4%.
| Indicator | Guabira | Oriente Petrolero |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-0-3 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 100% | 40% |
| % GG | 100% | 40% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 1 | 5 |
| Goluri estimate (model) | 1,60 | 1,60 |
| Șanse de victorie (model) | 38% | 38% |
Goluri estimate
1,60 – 1,60 · total 3,20
1X2 model
38% · 24% · 38%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Guabira ↓ / Oriente Pet. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,1 | 6,5 | 5,2 | 2,8 | 1,1 | 0,4 |
| 1 | 6,5 | 10,4 | 8,3 | 4,5 | 1,8 | 0,6 |
| 2 | 5,2 | 8,3 | 6,7 | 3,6 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 2,8 | 4,5 | 3,6 | 1,9 | 0,8 | 0,2 |
| 4 | 1,1 | 1,8 | 1,4 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Guabira, coloane = goluri Oriente Petrolero.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Guabira. Guabira primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,90 goluri, cotele doar 3,50. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Guabira 38%, egal 24%, Oriente Petrolero 38%. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.33 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.34 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.10.26 | Guabira – Oriente Petrolero | 0–1 | 2–1 |
| 09.09.26 | Oriente Petrolero – Guabira | 1–0 | 1–0 |
| 15.05.26 | Oriente Petrolero – Guabira | 1–1 | 2–2 |
| 03.11.25 | Oriente Petrolero – Guabira | 1–0 | 4–0 |
| 17.07.25 | Oriente Petrolero – Guabira | 1–0 | 2–1 |
| 26.06.25 | Guabira – Oriente Petrolero | 2–0 | 3–3 |
| 26.05.25 | Guabira – Oriente Petrolero | 1–1 | 1–3 |
| 17.02.25 | Oriente Petrolero – Guabira | — | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Guabira – Oriente Petrolero?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 02:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Guabira – Oriente Petrolero?
Meciul face parte din Liga Profesional (Bolivia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Guabira – Oriente Petrolero?
Cotele 1X2 sunt 2.12 / 3.60 / 2.95. Fără marjă, asta înseamnă 43% pentru Guabira, 26% egal și 31% pentru Oriente Petrolero, cu Guabira favorită la cota 2.12.
Câte goluri se așteaptă în Guabira – Oriente Petrolero?
Modelul nostru estimează 3,20 goluri (1,60 pentru Guabira, 1,60 pentru Oriente Petrolero). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–1.