Changchun Xidu – Hubei Istar
Ultimele 5 / 5: Changchun Xidu marchează 1.4 și primește 0.8. Hubei Istar 1.0 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 41% · Egal 30% · Oaspete 29%
Goluri / meci
1.4 + 1.0
Peste 2.5
2.22 · forma 60% / 20%
GG
Da 1.92 · Nu 1.78
Analiză Changchun Xidu – Hubei Istar
Changchun Xidu o primește pe Hubei Istar duminică, 18 octombrie, ora 10:00 (ora României), în League 2 (China). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Changchun Xidu are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Hubei Istar are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 3 goluri primite (1,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Changchun Xidu stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Changchun Xidu a câștigat 3, Hubei Istar a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 12.09.2026, s-a terminat Hubei Istar 1–2 Changchun Xidu.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.00 / 3.10. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 41% pentru Changchun Xidu, 30% pentru egal și 29% pentru Hubei Istar. Favorită e Changchun Xidu. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.22 și sub 2.5 la 1.57, adică 41% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.92 și Nu la 1.78.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 0,90) și cele deduse din cote (1,29 – 1,05) și ajunge la 1,15 goluri estimate pentru Changchun Xidu și 0,97 pentru Hubei Istar, adică 2,12 în total. Cu aceste valori, Changchun Xidu câștigă în 40% din cazuri, egalul iese în 30%, iar Hubei Istar câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 35%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 13,8%.
| Indicator | Changchun Xidu | Hubei Istar |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-2-0 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 2,20 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 20% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 3 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,15 | 0,97 |
| Șanse de victorie (model) | 40% | 30% |
Goluri estimate
1,15 – 0,97 · total 2,12
1X2 model
40% · 30% · 30%
Peste 2.5 model
35% · cotă corectă 2.86
GG model
42% · cotă corectă 2.38
Sub 2.5: 65% · Peste 2.5: 35% · total goluri în 90 de minute
| Changchun X. ↓ / Hubei Istar → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 12,0 | 11,6 | 5,6 | 1,8 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 13,8 | 13,4 | 6,5 | 2,1 | 0,5 | 0,1 |
| 2 | 7,9 | 7,7 | 3,7 | 1,2 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 3,0 | 3,0 | 1,4 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,9 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Changchun Xidu, coloane = goluri Hubei Istar.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 30% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.27 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 65% în model (cotă corectă 1.54), iar cota 1.57 e în linie cu ea. Nu marchează ambele (NG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.78 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–0 (13,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 12.09.26 | Hubei Istar – Changchun Xidu | 0–1 | 1–2 |
| 24.06.25 | Changchun Xidu – Hubei Istar | 1–0 | 1–0 |
| 23.03.25 | Hubei Istar – Changchun Xidu | 0–1 | 1–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Changchun Xidu – Hubei Istar?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 10:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Changchun Xidu – Hubei Istar?
Meciul face parte din League 2 (China). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Changchun Xidu – Hubei Istar?
Cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.00 / 3.10. Fără marjă, asta înseamnă 41% pentru Changchun Xidu, 30% egal și 29% pentru Hubei Istar, cu Changchun Xidu favorită la cota 2.20.
Câte goluri se așteaptă în Changchun Xidu – Hubei Istar?
Modelul nostru estimează 2,12 goluri (1,15 pentru Changchun Xidu, 0,97 pentru Hubei Istar). Peste 2.5 goluri are 35%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor este 1–0.