Birmingham Legion – Loudoun United
Ultimele 5 / 5: Birmingham Legion marchează 1.8 și primește 1.8. Loudoun United 1.6 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 46% · Egal 25% · Oaspete 29%
Goluri / meci
1.8 + 1.6
Peste 2.5
1.43 · forma 60% / 40%
GG
Da 1.42 · Nu 2.65
Analiză Birmingham Legion – Loudoun United
Birmingham Legion o primește pe Loudoun United luni, 19 octombrie, ora 00:00 (ora României), în USL Championship (SUA). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Birmingham Legion are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 9 goluri primite (1,8 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Loudoun United are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 5 goluri primite (1,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Birmingham Legion a câștigat 2, Loudoun United a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 6. Ultima întâlnire, pe 21.06.2026, s-a terminat Birmingham Legion 1–1 Loudoun United.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.60 / 3.20. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 46% pentru Birmingham Legion, 25% pentru egal și 29% pentru Loudoun United. Favorită e Birmingham Legion. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.43 și sub 2.5 la 2.50, adică 64% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.42 și Nu la 2.65.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,70) și cele deduse din cote (1,84 – 1,43) și ajunge la 1,62 goluri estimate pentru Birmingham Legion și 1,57 pentru Loudoun United, adică 3,19 în total. Cu aceste valori, Birmingham Legion câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Loudoun United câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Birmingham Legion | Loudoun United |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 40% |
| % GG | 20% | 60% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 2 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,62 | 1,57 |
| Șanse de victorie (model) | 39% | 37% |
Goluri estimate
1,62 – 1,57 · total 3,19
1X2 model
39% · 24% · 37%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Birmingham . ↓ / Loudoun Uni. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,1 | 6,5 | 5,1 | 2,7 | 1,0 | 0,3 |
| 1 | 6,7 | 10,5 | 8,2 | 4,3 | 1,7 | 0,5 |
| 2 | 5,4 | 8,5 | 6,7 | 3,5 | 1,4 | 0,4 |
| 3 | 2,9 | 4,6 | 3,6 | 1,9 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 1,2 | 1,9 | 1,5 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Birmingham Legion, coloane = goluri Loudoun United.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Birmingham Legion. Birmingham Legion primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Birmingham Legion 39%, egal 24%, Loudoun United 37%. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.43 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.42 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 21.06.26 | Birmingham Legion – Loudoun United | 0–0 | 1–1 |
| 05.04.26 | Loudoun United – Birmingham Legion | 1–1 | 2–2 |
| 05.10.25 | Loudoun United – Birmingham Legion | 0–1 | 0–1 |
| 09.03.25 | Birmingham Legion – Loudoun United | 1–2 | 1–3 |
| 15.09.24 | Loudoun United – Birmingham Legion | 0–1 | 4–2 |
| 08.04.24 | Birmingham Legion – Loudoun United | 0–0 | 3–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Birmingham Legion – Loudoun United?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 00:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Birmingham Legion – Loudoun United?
Meciul face parte din USL Championship (SUA). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Birmingham Legion – Loudoun United?
Cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.60 / 3.20. Fără marjă, asta înseamnă 46% pentru Birmingham Legion, 25% egal și 29% pentru Loudoun United, cu Birmingham Legion favorită la cota 2.00.
Câte goluri se așteaptă în Birmingham Legion – Loudoun United?
Modelul nostru estimează 3,19 goluri (1,62 pentru Birmingham Legion, 1,57 pentru Loudoun United). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–1.