Arendal – EIK Tonsberg
Ultimele 5 / 5: Arendal marchează 1.2 și primește 2.4. EIK Tonsberg 1.4 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 57% · Egal 22% · Oaspete 21%
Goluri / meci
1.2 + 1.4
Peste 2.5
1.37 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.46 · Nu 2.52
Analiză Arendal – EIK Tonsberg
Arendal o primește pe EIK Tonsberg sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Arendal are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 12 goluri primite (1,2 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. EIK Tonsberg are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 9 goluri primite (1,4 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, EIK Tonsberg stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Arendal a câștigat 1, EIK Tonsberg a câștigat 1, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 13.06.2026, s-a terminat EIK Tonsberg 0–0 Arendal.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.59 / 4.10 / 4.20. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 57% pentru Arendal, 22% pentru egal și 21% pentru EIK Tonsberg. Favorită e Arendal. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.37 și sub 2.5 la 2.67, adică 66% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.46 și Nu la 2.52.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,90) și cele deduse din cote (2,14 – 1,27) și ajunge la 1,82 goluri estimate pentru Arendal și 1,58 pentru EIK Tonsberg, adică 3,40 în total. Cu aceste valori, Arendal câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 22%, iar EIK Tonsberg câștigă în 34%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 67%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Arendal | EIK Tonsberg |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-1-4 | 2-0-3 |
| Puncte / meci | 0,20 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,82 | 1,58 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 34% |
Goluri estimate
1,82 – 1,58 · total 3,40
1X2 model
44% · 22% · 34%
Peste 2.5 model
67% · cotă corectă 1.49
GG model
67% · cotă corectă 1.49
Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute
| Arendal ↓ / EIK Tonsberg → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,3 | 5,3 | 4,2 | 2,2 | 0,9 | 0,3 |
| 1 | 6,1 | 9,6 | 7,6 | 4,0 | 1,6 | 0,5 |
| 2 | 5,5 | 8,7 | 6,9 | 3,6 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 3,4 | 5,3 | 4,2 | 2,2 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 1,5 | 2,4 | 1,9 | 1,0 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 0,6 | 0,9 | 0,7 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Arendal, coloane = goluri EIK Tonsberg.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Arendal. Arendal primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: EIK Tonsberg. EIK Tonsberg primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Arendal e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,2 goluri, față de 3,40 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Arendal 44%, egal 22%, EIK Tonsberg 34%. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), dar cota 1.37 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 67% în model (cotă corectă 1.49), iar cota 1.46 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,6%). Pontul AutoGOL pe meci este GG Nu la 2.52, pentru care modelul calculează 33%.
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 13.06.26 | EIK Tonsberg – Arendal | 0–0 | 0–0 |
| 09.08.25 | EIK Tonsberg – Arendal | 0–1 | 1–3 |
| 28.06.25 | Arendal – EIK Tonsberg | 1–0 | 1–1 |
| 26.10.24 | Arendal – EIK Tonsberg | 0–2 | 1–2 |
| 22.06.24 | EIK Tonsberg – Arendal | 0–1 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Arendal – EIK Tonsberg?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Arendal – EIK Tonsberg?
Meciul face parte din 2.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Arendal – EIK Tonsberg?
Cotele 1X2 sunt 1.59 / 4.10 / 4.20. Fără marjă, asta înseamnă 57% pentru Arendal, 22% egal și 21% pentru EIK Tonsberg, cu Arendal favorită la cota 1.59.
Câte goluri se așteaptă în Arendal – EIK Tonsberg?
Modelul nostru estimează 3,40 goluri (1,82 pentru Arendal, 1,58 pentru EIK Tonsberg). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 67%, iar cel mai probabil scor este 1–1.