Salernitana – Scafatese
Ultimele 5 / 5: Salernitana marchează 1.0 și primește 0.8. Scafatese 1.6 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 54% · Egal 25% · Oaspete 21%
Goluri / meci
1.0 + 1.6
Peste 2.5
1.74 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.72 · Nu 2.00
Analiză Salernitana – Scafatese
Salernitana o primește pe Scafatese sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Salernitana are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 4 goluri primite (1,0 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Scafatese are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 4 goluri primite (1,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Scafatese stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 15.08.2026, Salernitana 1–2 Scafatese. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.70 / 3.60 / 4.40. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 54% pentru Salernitana, 25% pentru egal și 21% pentru Scafatese. Favorită e Salernitana. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.74 și sub 2.5 la 1.97, adică 53% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.72 și Nu la 2.00.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 1,20) și cele deduse din cote (1,77 – 1,03) și ajunge la 1,34 goluri estimate pentru Salernitana și 1,11 pentru Scafatese, adică 2,45 în total. Cu aceste valori, Salernitana câștigă în 42% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Scafatese câștigă în 31%. Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 12 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Salernitana | Scafatese |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 3-2-0 |
| Puncte / meci | 1,60 | 2,20 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,34 | 1,11 |
| Șanse de victorie (model) | 42% | 31% |
Goluri estimate
1,34 – 1,11 · total 2,45
1X2 model
42% · 27% · 31%
Peste 2.5 model
44% · cotă corectă 2.27
GG model
49% · cotă corectă 2.04
Sub 2.5: 56% · Peste 2.5: 44% · total goluri în 90 de minute
| Salernitana ↓ / Scafatese → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,6 | 9,6 | 5,3 | 2,0 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 11,6 | 12,8 | 7,1 | 2,6 | 0,7 | 0,2 |
| 2 | 7,7 | 8,6 | 4,8 | 1,8 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 3,5 | 3,8 | 2,1 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 1,2 | 1,3 | 0,7 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Salernitana, coloane = goluri Scafatese.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,10 goluri, cotele doar 2,80. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.16 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 1.97 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 15.08.26 | Salernitana – Scafatese | 0–2 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Salernitana – Scafatese?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Salernitana – Scafatese?
Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Salernitana – Scafatese?
Cotele 1X2 sunt 1.70 / 3.60 / 4.40. Fără marjă, asta înseamnă 54% pentru Salernitana, 25% egal și 21% pentru Scafatese, cu Salernitana favorită la cota 1.70.
Câte goluri se așteaptă în Salernitana – Scafatese?
Modelul nostru estimează 2,45 goluri (1,34 pentru Salernitana, 1,11 pentru Scafatese). Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor este 1–1.