Vineri16 octombrie
Live 6 Pune pont

ItaliaItalia · Serie C

Carpi – Lumezzane

Carpi
ÎÎÎEE
15:30 Sâmbătă, 17 octombrie
Lumezzane
EVÎVE
12.42 X3.15 22.77
1X1.37 X21.48 121.29

Ultimele 5 / 5: Carpi marchează 1.0 și primește 2.2. Lumezzane 1.2 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 38% · Egal 29% · Oaspete 33%

Goluri / meci

1.0 + 1.2

Peste 2.5

1.92 · forma 80% / 60%

GG

Da 1.72 · Nu 2.00

Analiză Carpi – Lumezzane

Carpi o primește pe Lumezzane Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Carpi are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 11 goluri primite (1,0 marcate și 2,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Lumezzane are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Lumezzane stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.15 / 2.77. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 38% pentru Carpi, 29% pentru egal și 33% pentru Lumezzane. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.92 și sub 2.5 la 1.80, adică 48% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.72 și Nu la 2.00.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,70) și cele deduse din cote (1,36 – 1,25) și ajunge la 1,18 goluri estimate pentru Carpi și 1,48 pentru Lumezzane, adică 2,66 în total. Cu aceste valori, Carpi câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Lumezzane câștigă în 44%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 8 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorCarpiLumezzane
Meciuri analizate55
V-E-Î0-2-32-2-1
Puncte / meci0,401,60
Goluri marcate (medie)5 (1,0)6 (1,2)
Goluri primite (medie)11 (2,2)5 (1,0)
% Peste 2.580%60%
% GG60%60%
Goluri estimate (model)1,181,48
Șanse de victorie (model)30%44%

Goluri estimate

1,18 – 1,48 · total 2,66

1X2 model

30% · 26% · 44%

Peste 2.5 model

49% · cotă corectă 2.04

GG model

54% · cotă corectă 1.85

Distribuția golurilor
7%0
19%1
25%2
22%3
14%4
13%5+

Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Carpi ↓ / Lumezzane →012345
0 7,0 10,4 7,7 3,8 1,4 0,4
1 8,3 12,2 9,0 4,5 1,7 0,5
2 4,9 7,2 5,3 2,6 1,0 0,3
3 1,9 2,8 2,1 1,0 0,4 0,1
4 0,6 0,8 0,6 0,3 0,1 0,0
5 0,1 0,2 0,1 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Carpi, coloane = goluri Lumezzane.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Carpi. Carpi primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), iar cota 1.48 e în linie cu ea. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.26 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,2%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
1.2
2.2
Primite / meci
1.0
0%
Victorii
40%
80%
Peste 2.5
60%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Carpi – Lumezzane?

Meciul începe Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Carpi – Lumezzane?

Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Carpi – Lumezzane?

Cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.15 / 2.77. Fără marjă, asta înseamnă 38% pentru Carpi, 29% egal și 33% pentru Lumezzane, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Carpi – Lumezzane?

Modelul nostru estimează 2,66 goluri (1,18 pentru Carpi, 1,48 pentru Lumezzane). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Serie C
16.10
21:30
Livorno – Grosseto 2.023.40
16.10
21:30
Pro Vercelli – Lecco 2.752.50
17.10
15:30
Guidonia Montecelio – Forli 2.153.40
17.10
15:30
Vado – Sambenedettese 2.322.95
17.10
15:30
Inter Milano U23 – Monopoli 2.422.87
17.10
15:30
Pianese – Pineto 2.373.00