Vado – Sambenedettese
Ultimele 5 / 5: Vado marchează 1.0 și primește 0.8. Sambenedettese 1.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 30% · Oaspete 31%
Goluri / meci
1.0 + 1.6
Peste 2.5
2.05 · forma 20% / 60%
GG
Da 1.82 · Nu 1.88
Analiză Vado – Sambenedettese
Vado o primește pe Sambenedettese Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vado are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 4 goluri primite (1,0 marcate și 0,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Sambenedettese are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.10 / 2.95. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 39% pentru Vado, 30% pentru egal și 31% pentru Sambenedettese. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.05 și sub 2.5 la 1.68, adică 45% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.82 și Nu la 1.88.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,20) și cele deduse din cote (1,33 – 1,15) și ajunge la 1,31 goluri estimate pentru Vado și 1,18 pentru Sambenedettese, adică 2,49 în total. Cu aceste valori, Vado câștigă în 40% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Sambenedettese câștigă în 33%. Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,8%.
| Indicator | Vado | Sambenedettese |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 60% |
| % GG | 20% | 100% |
| Goluri estimate (model) | 1,31 | 1,18 |
| Șanse de victorie (model) | 40% | 33% |
Goluri estimate
1,31 – 1,18 · total 2,49
1X2 model
40% · 27% · 33%
Peste 2.5 model
45% · cotă corectă 2.22
GG model
51% · cotă corectă 1.96
Sub 2.5: 55% · Peste 2.5: 45% · total goluri în 90 de minute
| Vado ↓ / Sambenedett. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,3 | 9,8 | 5,8 | 2,3 | 0,7 | 0,2 |
| 1 | 10,9 | 12,8 | 7,6 | 3,0 | 0,9 | 0,2 |
| 2 | 7,1 | 8,4 | 5,0 | 1,9 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 3,1 | 3,7 | 2,2 | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,0 | 1,2 | 0,7 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vado, coloane = goluri Sambenedettese.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Sambenedettese. Sambenedettese primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Vado 40%, egal 27%, Sambenedettese 33%. Sub 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), dar cota 1.68 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vado – Sambenedettese?
Meciul începe Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vado – Sambenedettese?
Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vado – Sambenedettese?
Cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.10 / 2.95. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Vado, 30% egal și 31% pentru Sambenedettese, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Vado – Sambenedettese?
Modelul nostru estimează 2,49 goluri (1,31 pentru Vado, 1,18 pentru Sambenedettese). Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor este 1–1.