Pianese – Pineto
Ultimele 5 / 5: Pianese marchează 1.2 și primește 1.4. Pineto 1.0 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 31% · Oaspete 30%
Goluri / meci
1.2 + 1.0
Peste 2.5
2.25 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.95 · Nu 1.77
Analiză Pianese – Pineto
Pianese o primește pe Pineto Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Pianese are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 7 goluri primite (1,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pineto are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 9 goluri primite (1,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,00 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Pianese a câștigat 3, Pineto a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 08.03.2026, s-a terminat Pianese 1–0 Pineto.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.37 / 2.95 / 3.00. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 39% pentru Pianese, 31% pentru egal și 30% pentru Pineto. Favorită e Pianese. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.25 și sub 2.5 la 1.55, adică 41% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.95 și Nu la 1.77.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,20) și cele deduse din cote (1,24 – 1,08) și ajunge la 1,37 goluri estimate pentru Pianese și 1,14 pentru Pineto, adică 2,51 în total. Cu aceste valori, Pianese câștigă în 42% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Pineto câștigă în 31%. Peste 2.5 goluri are 46%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,7%.
| Indicator | Pianese | Pineto |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 3 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,37 | 1,14 |
| Șanse de victorie (model) | 42% | 31% |
Goluri estimate
1,37 – 1,14 · total 2,51
1X2 model
42% · 27% · 31%
Peste 2.5 model
46% · cotă corectă 2.17
GG model
51% · cotă corectă 1.96
Sub 2.5: 54% · Peste 2.5: 46% · total goluri în 90 de minute
| Pianese ↓ / Pineto → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,1 | 9,3 | 5,3 | 2,0 | 0,6 | 0,1 |
| 1 | 11,1 | 12,7 | 7,2 | 2,7 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 7,6 | 8,7 | 5,0 | 1,9 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 3,5 | 4,0 | 2,3 | 0,9 | 0,2 | 0,1 |
| 4 | 1,2 | 1,4 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Pianese, coloane = goluri Pineto.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Pineto. Pineto primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Pianese e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
șansă dublă 1X are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.32 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39), iar cota 1.39 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,7%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 08.03.26 | Pianese – Pineto | 0–0 | 1–0 |
| 01.11.25 | Pineto – Pianese | 1–1 | 1–1 |
| 04.05.25 | Pineto – Pianese | 0–0 | 0–1 |
| 12.04.25 | Pianese – Pineto | 2–0 | 4–0 |
| 29.11.24 | Pineto – Pianese | 1–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Pianese – Pineto?
Meciul începe Sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Pianese – Pineto?
Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Pianese – Pineto?
Cotele 1X2 sunt 2.37 / 2.95 / 3.00. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Pianese, 31% egal și 30% pentru Pineto, cu Pianese favorită la cota 2.37.
Câte goluri se așteaptă în Pianese – Pineto?
Modelul nostru estimează 2,51 goluri (1,37 pentru Pianese, 1,14 pentru Pineto). Peste 2.5 goluri are 46%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor este 1–1.