Platges de Calvia – Andratx
Ultimele 5 / 5: Platges de Calvia marchează 1.8 și primește 1.0. Andratx 1.2 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 62% · Egal 23% · Oaspete 15%
Goluri / meci
1.8 + 1.2
Peste 2.5
1.95 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.87 · Nu 1.83
Analiză Platges de Calvia – Andratx
Platges de Calvia o primește pe Andratx sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30 (ora României), în Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Platges de Calvia are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 5 goluri primite (1,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Andratx are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 7 goluri primite (1,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Platges de Calvia stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.43 / 3.90 / 6.10. După ce scoatem marja (aproximativ 12,0% pe piața asta), rămân 62% pentru Platges de Calvia, 23% pentru egal și 15% pentru Andratx. Favorită e Platges de Calvia. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.95 și sub 2.5 la 1.75, adică 47% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.87 și Nu la 1.83.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,60 – 1,10) și cele deduse din cote (1,82 – 0,75) și ajunge la 1,71 goluri estimate pentru Platges de Calvia și 0,93 pentru Andratx, adică 2,64 în total. Cu aceste valori, Platges de Calvia câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Andratx câștigă în 20%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 12,2%.
| Indicator | Platges de Calvia | Andratx |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 60% | 60% |
| Goluri estimate (model) | 1,71 | 0,93 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 20% |
Goluri estimate
1,71 – 0,93 · total 2,64
1X2 model
56% · 24% · 20%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
50% · cotă corectă 2.00
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| Platges de . ↓ / Andratx → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,1 | 6,6 | 3,1 | 1,0 | 0,2 | 0,0 |
| 1 | 12,2 | 11,3 | 5,3 | 1,6 | 0,4 | 0,1 |
| 2 | 10,4 | 9,7 | 4,5 | 1,4 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 5,9 | 5,5 | 2,6 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 2,5 | 2,4 | 1,1 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,9 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Platges de Calvia, coloane = goluri Andratx.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 12,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Platges de Calvia are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.43 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.28 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–0 (12,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Platges de Calvia – Andratx?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Platges de Calvia – Andratx?
Meciul face parte din Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Platges de Calvia – Andratx?
Cotele 1X2 sunt 1.43 / 3.90 / 6.10. Fără marjă, asta înseamnă 62% pentru Platges de Calvia, 23% egal și 15% pentru Andratx, cu Platges de Calvia favorită la cota 1.43.
Câte goluri se așteaptă în Platges de Calvia – Andratx?
Modelul nostru estimează 2,64 goluri (1,71 pentru Platges de Calvia, 0,93 pentru Andratx). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 1–0.