Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

ElvetiaElvetia · Promotion League

Paradiso – Young Boys II

Paradiso
EVVÎV
17:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Young Boys II
ÎÎÎEV
11.64 X4.10 24.20
1X1.22 X21.95 121.18

Ultimele 5 / 5: Paradiso marchează 1.6 și primește 0.8. Young Boys II 1.6 / 2.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 56% · Egal 22% · Oaspete 22%

Goluri / meci

1.6 + 1.6

Peste 2.5

— · forma 40% / 80%

GG

—

Analiză Paradiso – Young Boys II

Paradiso o primește pe Young Boys II sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Promotion League (Elvetia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Paradiso are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 4 goluri primite (1,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Young Boys II are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 14 goluri primite (1,6 marcate și 2,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Paradiso stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Paradiso a câștigat 0, Young Boys II a câștigat 1, iar 4 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Young Boys II 1–1 Paradiso.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.64 / 4.10 / 4.20. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 56% pentru Paradiso, 22% pentru egal și 22% pentru Young Boys II. Favorită e Paradiso.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,20 goluri estimate pentru Paradiso și 1,20 pentru Young Boys II, adică 3,40 în total. Cu aceste valori, Paradiso câștigă în 60% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Young Boys II câștigă în 20%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,7%.

Statistici-cheie
IndicatorParadisoYoung Boys II
Meciuri analizate55
V-E-Î3-1-11-1-3
Puncte / meci2,000,80
Goluri marcate (medie)8 (1,6)8 (1,6)
Goluri primite (medie)4 (0,8)14 (2,8)
% Peste 2.540%80%
% GG40%80%
Victorii H2H (5 meciuri)01
Goluri estimate (model)2,201,20
Șanse de victorie (model)60%20%

Goluri estimate

2,20 – 1,20 · total 3,40

1X2 model

60% · 20% · 20%

Peste 2.5 model

67% · cotă corectă 1.49

GG model

62% · cotă corectă 1.61

Distribuția golurilor
3%0
11%1
19%2
22%3
19%4
26%5+

Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Paradiso ↓ / Young Boys . →012345
0 3,3 4,0 2,4 1,0 0,3 0,1
1 7,3 8,8 5,3 2,1 0,6 0,2
2 8,1 9,7 5,8 2,3 0,7 0,2
3 5,9 7,1 4,3 1,7 0,5 0,1
4 3,3 3,9 2,3 0,9 0,3 0,1
5 1,4 1,7 1,0 0,4 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Paradiso, coloane = goluri Young Boys II.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Young Boys II. Young Boys II primește 2,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,4 goluri, față de 3,40 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Paradiso are 60% în model (cotă corectă 1.67), iar cota 1.64 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49). Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61). Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.6
Goluri / meci
1.6
0.8
Primite / meci
2.8
60%
Victorii
20%
40%
Peste 2.5
80%
40%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Paradiso – Young Boys II?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Paradiso – Young Boys II?

Meciul face parte din Promotion League (Elvetia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Paradiso – Young Boys II?

Cotele 1X2 sunt 1.64 / 4.10 / 4.20. Fără marjă, asta înseamnă 56% pentru Paradiso, 22% egal și 22% pentru Young Boys II, cu Paradiso favorită la cota 1.64.

Câte goluri se așteaptă în Paradiso – Young Boys II?

Modelul nostru estimează 3,40 goluri (2,20 pentru Paradiso, 1,20 pentru Young Boys II). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Promotion League
17.10
16:30
Basel II – Bavois 2.003.10
17.10
17:00
Grand-Saconnex – Lugano II 1.445.30
17.10
18:00
Zurich II – YF Juventus 2.252.67
11.10
16:30
Lugano II – FC Kreuzlingen 2–3
11.10
16:00
Biel-Bienne – Basel II 2–2