Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

ElvetiaElvetia · Promotion League

Grand-Saconnex – Lugano II

Grand-Saconnex
ÎÎVVV
17:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Lugano II
ÎÎÎÎV
11.44 X4.75 25.30
1X1.13 X22.35 121.15

Ultimele 5 / 5: Grand-Saconnex marchează 1.2 și primește 0.6. Lugano II 1.2 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 63% · Egal 19% · Oaspete 17%

Goluri / meci

1.2 + 1.2

Peste 2.5

— · forma 40% / 60%

GG

—

Analiză Grand-Saconnex – Lugano II

Grand-Saconnex o primește pe Lugano II sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Promotion League (Elvetia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Grand-Saconnex are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 3 goluri primite (1,2 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Lugano II are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 7 goluri primite (1,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Grand-Saconnex stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Grand-Saconnex a câștigat 1, Lugano II a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 4. Ultima întâlnire, pe 09.05.2026, s-a terminat Lugano II 0–3 Grand-Saconnex.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.44 / 4.75 / 5.30. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 63% pentru Grand-Saconnex, 19% pentru egal și 17% pentru Lugano II. Favorită e Grand-Saconnex.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,30 goluri estimate pentru Grand-Saconnex și 0,90 pentru Lugano II, adică 2,20 în total. Cu aceste valori, Grand-Saconnex câștigă în 46% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Lugano II câștigă în 26%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 14,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 17 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorGrand-SaconnexLugano II
Meciuri analizate55
V-E-Î3-0-21-0-4
Puncte / meci1,800,60
Goluri marcate (medie)6 (1,2)6 (1,2)
Goluri primite (medie)3 (0,6)7 (1,4)
% Peste 2.540%60%
% GG20%40%
Victorii H2H (4 meciuri)12
Goluri estimate (model)1,300,90
Șanse de victorie (model)46%26%

Goluri estimate

1,30 – 0,90 · total 2,20

1X2 model

46% · 28% · 26%

Peste 2.5 model

38% · cotă corectă 2.63

GG model

43% · cotă corectă 2.33

Distribuția golurilor
11%0
24%1
27%2
20%3
11%4
7%5+

Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Grand-Sacon. ↓ / Lugano II →012345
0 11,1 10,0 4,5 1,3 0,3 0,1
1 14,4 13,0 5,8 1,8 0,4 0,1
2 9,4 8,4 3,8 1,1 0,3 0,0
3 4,1 3,7 1,6 0,5 0,1 0,0
4 1,3 1,2 0,5 0,2 0,0 0,0
5 0,3 0,3 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Grand-Saconnex, coloane = goluri Lugano II.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 3,3 goluri, față de 2,20 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.13 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61). Scorul cel mai probabil: 1–0 (14,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
1.2
0.6
Primite / meci
1.4
60%
Victorii
20%
40%
Peste 2.5
60%
20%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Grand-Saconnex – Lugano II?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Grand-Saconnex – Lugano II?

Meciul face parte din Promotion League (Elvetia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Grand-Saconnex – Lugano II?

Cotele 1X2 sunt 1.44 / 4.75 / 5.30. Fără marjă, asta înseamnă 63% pentru Grand-Saconnex, 19% egal și 17% pentru Lugano II, cu Grand-Saconnex favorită la cota 1.44.

Câte goluri se așteaptă în Grand-Saconnex – Lugano II?

Modelul nostru estimează 2,20 goluri (1,30 pentru Grand-Saconnex, 0,90 pentru Lugano II). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor este 1–0.

Alte meciuri din Promotion League
17.10
16:30
Basel II – Bavois 2.003.10
17.10
17:00
Paradiso – Young Boys II 1.644.20
17.10
18:00
Zurich II – YF Juventus 2.252.67
11.10
16:30
Lugano II – FC Kreuzlingen 2–3
11.10
16:00
Biel-Bienne – Basel II 2–2