Ungaria · NB III, Group North East
Papai Perutz – Tatabanya
Ultimele 5 / 5: Papai Perutz marchează 0.6 și primește 1.8. Tatabanya 2.8 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 12% · Egal 17% · Oaspete 72%
Goluri / meci
0.6 + 2.8
Peste 2.5
1.37 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.72 · Nu 2.00
Analiză Papai Perutz – Tatabanya
Papai Perutz o primește pe Tatabanya sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00 (ora României), în NB III, Group North East (Ungaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Papai Perutz are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 9 goluri primite (0,6 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Tatabanya are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 14 goluri marcate și 7 goluri primite (2,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Tatabanya stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Papai Perutz a câștigat 0, Tatabanya a câștigat 2, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 05.04.2026, s-a terminat Tatabanya 6–2 Papai Perutz.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 7.60 / 5.40 / 1.25. După ce scoatem marja (aproximativ 11,7% pe piața asta), rămân 12% pentru Papai Perutz, 17% pentru egal și 72% pentru Tatabanya. Favorită e Tatabanya. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.37 și sub 2.5 la 2.70, adică 66% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.72 și Nu la 2.00.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 2,30) și cele deduse din cote (0,92 – 2,50) și ajunge la 0,96 goluri estimate pentru Papai Perutz și 2,40 pentru Tatabanya, adică 3,36 în total. Cu aceste valori, Papai Perutz câștigă în 13% din cazuri, egalul iese în 18%, iar Tatabanya câștigă în 69%. Peste 2.5 goluri are 65%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 0–2, cu 10,0%.
| Indicator | Papai Perutz | Tatabanya |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 4-0-1 |
| Puncte / meci | 0,80 | 2,40 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 14 (2,8) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 0,96 | 2,40 |
| Șanse de victorie (model) | 13% | 69% |
Goluri estimate
0,96 – 2,40 · total 3,36
1X2 model
13% · 18% · 69%
Peste 2.5 model
65% · cotă corectă 1.54
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 35% · Peste 2.5: 65% · total goluri în 90 de minute
| Papai Perutz ↓ / Tatabanya → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,5 | 8,3 | 10,0 | 8,0 | 4,8 | 2,3 |
| 1 | 3,3 | 8,0 | 9,6 | 7,7 | 4,6 | 2,2 |
| 2 | 1,6 | 3,8 | 4,6 | 3,7 | 2,2 | 1,1 |
| 3 | 0,5 | 1,2 | 1,5 | 1,2 | 0,7 | 0,3 |
| 4 | 0,1 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Papai Perutz, coloane = goluri Tatabanya.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Papai Perutz. Papai Perutz primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Tatabanya are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.25 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 65% în model (cotă corectă 1.54), dar cota 1.37 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–2 (10,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.04.26 | Tatabanya – Papai Perutz | 3–0 | 6–2 |
| 21.09.25 | Papai Perutz – Tatabanya | — | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Papai Perutz – Tatabanya?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Papai Perutz – Tatabanya?
Meciul face parte din NB III, Group North East (Ungaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Papai Perutz – Tatabanya?
Cotele 1X2 sunt 7.60 / 5.40 / 1.25. Fără marjă, asta înseamnă 12% pentru Papai Perutz, 17% egal și 72% pentru Tatabanya, cu Tatabanya favorită la cota 1.25.
Câte goluri se așteaptă în Papai Perutz – Tatabanya?
Modelul nostru estimează 3,36 goluri (0,96 pentru Papai Perutz, 2,40 pentru Tatabanya). Peste 2.5 goluri are 65%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 0–2.