Vineri16 octombrie
Live 52 Pune pont

Suedia Am.Suedia Am. · Elitettan (F)

If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)

If Elfsborg (F)
VVEVV
14:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Gamla Upsala (F)
ÎÎEVÎ
11.20 X5.45 29.80
1X— X23.45 121.08

Ultimele 5 / 5: If Elfsborg (F) marchează 2.4 și primește 1.0. Gamla Upsala (F) 0.6 / 1.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 74% · Egal 16% · Oaspete 9%

Goluri / meci

2.4 + 0.6

Peste 2.5

— · forma 60% / 40%

GG

—

Analiză If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)

If Elfsborg (F) o primește pe Gamla Upsala (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Elitettan (F) (Suedia Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

If Elfsborg (F) are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 5 goluri primite (2,4 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Gamla Upsala (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 9 goluri primite (0,6 marcate și 1,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, If Elfsborg (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,80 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, If Elfsborg (F) a câștigat 2, Gamla Upsala (F) a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 26.04.2026, s-a terminat Gamla Upsala (F) 0–2 If Elfsborg (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.20 / 5.45 / 9.80. După ce scoatem marja (aproximativ 11,9% pe piața asta), rămân 74% pentru If Elfsborg (F), 16% pentru egal și 9% pentru Gamla Upsala (F). Favorită e If Elfsborg (F).

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,10 goluri estimate pentru If Elfsborg (F) și 0,80 pentru Gamla Upsala (F), adică 2,90 în total. Cu aceste valori, If Elfsborg (F) câștigă în 68% din cazuri, egalul iese în 19%, iar Gamla Upsala (F) câștigă în 13%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 2–0, cu 12,1%.

Statistici-cheie
IndicatorIf Elfsborg (F)Gamla Upsala (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î4-1-01-1-3
Puncte / meci2,600,80
Goluri marcate (medie)12 (2,4)3 (0,6)
Goluri primite (medie)5 (1,0)9 (1,8)
% Peste 2.560%40%
% GG60%40%
Victorii H2H (3 meciuri)21
Goluri estimate (model)2,100,80
Șanse de victorie (model)68%13%

Goluri estimate

2,10 – 0,80 · total 2,90

1X2 model

68% · 19% · 13%

Peste 2.5 model

55% · cotă corectă 1.82

GG model

48% · cotă corectă 2.08

Distribuția golurilor
6%0
16%1
23%2
22%3
16%4
17%5+

Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
If Elfsborg. ↓ / Gamla Upsal. →012345
0 5,5 4,4 1,8 0,5 0,1 0,0
1 11,6 9,2 3,7 1,0 0,2 0,0
2 12,1 9,7 3,9 1,0 0,2 0,0
3 8,5 6,8 2,7 0,7 0,1 0,0
4 4,5 3,6 1,4 0,4 0,1 0,0
5 1,9 1,5 0,6 0,2 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri If Elfsborg (F), coloane = goluri Gamla Upsala (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Gamla Upsala (F). Gamla Upsala (F) primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie If Elfsborg (F) are 68% în model (cotă corectă 1.47), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82). Scorul cel mai probabil: 2–0 (12,1%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.4
Goluri / meci
0.6
1.0
Primite / meci
1.8
80%
Victorii
20%
60%
Peste 2.5
40%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)?

Meciul face parte din Elitettan (F) (Suedia Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)?

Cotele 1X2 sunt 1.20 / 5.45 / 9.80. Fără marjă, asta înseamnă 74% pentru If Elfsborg (F), 16% egal și 9% pentru Gamla Upsala (F), cu If Elfsborg (F) favorită la cota 1.20.

Câte goluri se așteaptă în If Elfsborg (F) – Gamla Upsala (F)?

Modelul nostru estimează 2,90 goluri (2,10 pentru If Elfsborg (F), 0,80 pentru Gamla Upsala (F)). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 2–0.

Alte meciuri din Elitettan (F)
17.10
13:00
Linkopings (F) – Umea IK (F) 2.003.15