Vineri16 octombrie
Live 75 Pune pont

NorvegiaNorvegia · Toppserien (F)

Haugesund (F) – Molde (F)

Haugesund (F)
VÎVÎÎ
14:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Molde (F)
ÎÎÎÎV
11.76 X3.75 23.65
1X1.24 X21.73 121.20

Ultimele 5 / 5: Haugesund (F) marchează 2.2 și primește 1.8. Molde (F) 0.4 / 2.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 51% · Egal 24% · Oaspete 25%

Goluri / meci

2.2 + 0.4

Peste 2.5

1.46 · forma 80% / 60%

GG

Da 1.46 · Nu 2.55

Analiză Haugesund (F) – Molde (F)

Haugesund (F) o primește pe Molde (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Toppserien (F) (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Haugesund (F) are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 9 goluri primite (2,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Molde (F) are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 2 goluri marcate și 12 goluri primite (0,4 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Haugesund (F) stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Haugesund (F) a câștigat 1, Molde (F) a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 3. Ultima întâlnire, pe 20.06.2026, s-a terminat Molde (F) 3–3 Haugesund (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.76 / 3.75 / 3.65. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 51% pentru Haugesund (F), 24% pentru egal și 25% pentru Molde (F). Favorită e Haugesund (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.46 și sub 2.5 la 2.45, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.46 și Nu la 2.55.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 1,10) și cele deduse din cote (1,93 – 1,30) și ajunge la 2,12 goluri estimate pentru Haugesund (F) și 1,20 pentru Molde (F), adică 3,32 în total. Cu aceste valori, Haugesund (F) câștigă în 58% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Molde (F) câștigă în 21%. Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorHaugesund (F)Molde (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-0-31-0-4
Puncte / meci1,200,60
Goluri marcate (medie)11 (2,2)2 (0,4)
Goluri primite (medie)9 (1,8)12 (2,4)
% Peste 2.580%60%
% GG80%20%
Victorii H2H (3 meciuri)11
Goluri estimate (model)2,121,20
Șanse de victorie (model)58%21%

Goluri estimate

2,12 – 1,20 · total 3,32

1X2 model

58% · 21% · 21%

Peste 2.5 model

64% · cotă corectă 1.56

GG model

61% · cotă corectă 1.64

Distribuția golurilor
4%0
12%1
20%2
22%3
18%4
24%5+

Sub 2.5: 36% · Peste 2.5: 64% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Haugesund (. ↓ / Molde (F) →012345
0 3,6 4,3 2,6 1,0 0,3 0,1
1 7,7 9,2 5,5 2,2 0,7 0,2
2 8,1 9,7 5,8 2,3 0,7 0,2
3 5,7 6,9 4,1 1,7 0,5 0,1
4 3,0 3,7 2,2 0,9 0,3 0,1
5 1,3 1,5 0,9 0,4 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Haugesund (F), coloane = goluri Molde (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Haugesund (F). Haugesund (F) primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Molde (F). Molde (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Atac anemic: Molde (F). Molde (F) a marcat doar 2 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 4,3 goluri, față de 3,32 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Haugesund (F) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.76 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.46 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 61% în model (cotă corectă 1.64), dar cota 1.46 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.2
Goluri / meci
0.4
1.8
Primite / meci
2.4
40%
Victorii
20%
80%
Peste 2.5
60%
80%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Haugesund (F) – Molde (F)?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Haugesund (F) – Molde (F)?

Meciul face parte din Toppserien (F) (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Haugesund (F) – Molde (F)?

Cotele 1X2 sunt 1.76 / 3.75 / 3.65. Fără marjă, asta înseamnă 51% pentru Haugesund (F), 24% egal și 25% pentru Molde (F), cu Haugesund (F) favorită la cota 1.76.

Câte goluri se așteaptă în Haugesund (F) – Molde (F)?

Modelul nostru estimează 3,32 goluri (2,12 pentru Haugesund (F), 1,20 pentru Molde (F)). Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Toppserien (F)
16.10
19:00
Bodo/Glimt (F) – Lyn (F) 9.501.15
16.10
19:00
AaFK Fortuna (F) – Roa (F) 1.1311.00
17.10
14:00
LSK Kvinner (F) – Valerenga (F) 7.601.22
17.10
14:00
Stabaek (F) – Honefoss (F) 1.693.90