Gjovik Lyn – Oppsal
Ultimele 5 / 5: Gjovik Lyn marchează 3.6 și primește 1.4. Oppsal 2.6 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 67% · Egal 18% · Oaspete 15%
Goluri / meci
3.6 + 2.6
Peste 2.5
1.28 · forma 80% / 80%
GG
Da 1.50 · Nu 2.42
Analiză Gjovik Lyn – Oppsal
Gjovik Lyn o primește pe Oppsal sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în 3.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Gjovik Lyn are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 18 goluri marcate și 7 goluri primite (3,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Oppsal are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 10 goluri primite (2,6 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 18.04.2026, Oppsal 0–1 Gjovik Lyn. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.33 / 5.00 / 6.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,9% pe piața asta), rămân 67% pentru Gjovik Lyn, 18% pentru egal și 15% pentru Oppsal. Favorită e Gjovik Lyn. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.28 și sub 2.5 la 3.10, adică 71% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.50 și Nu la 2.42.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,80 – 2,00) și cele deduse din cote (2,53 – 1,13) și ajunge la 2,66 goluri estimate pentru Gjovik Lyn și 1,57 pentru Oppsal, adică 4,23 în total. Cu aceste valori, Gjovik Lyn câștigă în 61% din cazuri, egalul iese în 18%, iar Oppsal câștigă în 21%. Peste 2.5 goluri are 79%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,1%.
| Indicator | Gjovik Lyn | Oppsal |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 18 (3,6) | 13 (2,6) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 80% | 80% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 1 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 2,66 | 1,57 |
| Șanse de victorie (model) | 61% | 21% |
Goluri estimate
2,66 – 1,57 · total 4,23
1X2 model
61% · 18% · 21%
Peste 2.5 model
79% · cotă corectă 1.27
GG model
74% · cotă corectă 1.35
Sub 2.5: 21% · Peste 2.5: 79% · total goluri în 90 de minute
| Gjovik Lyn ↓ / Oppsal → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,5 | 2,3 | 1,8 | 0,9 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 3,9 | 6,1 | 4,8 | 2,5 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 5,1 | 8,1 | 6,3 | 3,3 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 4,6 | 7,2 | 5,6 | 2,9 | 1,2 | 0,4 |
| 4 | 3,0 | 4,8 | 3,7 | 2,0 | 0,8 | 0,2 |
| 5 | 1,6 | 2,5 | 2,0 | 1,0 | 0,4 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gjovik Lyn, coloane = goluri Oppsal.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Oppsal. Oppsal primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,80 goluri, cotele doar 3,66. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Gjovik Lyn are 61% în model (cotă corectă 1.64), dar cota 1.33 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 79% în model (cotă corectă 1.27), iar cota 1.28 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.50 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,1%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 18.04.26 | Oppsal – Gjovik Lyn | 0–0 | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Gjovik Lyn – Oppsal?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Gjovik Lyn – Oppsal?
Meciul face parte din 3.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Gjovik Lyn – Oppsal?
Cotele 1X2 sunt 1.33 / 5.00 / 6.00. Fără marjă, asta înseamnă 67% pentru Gjovik Lyn, 18% egal și 15% pentru Oppsal, cu Gjovik Lyn favorită la cota 1.33.
Câte goluri se așteaptă în Gjovik Lyn – Oppsal?
Modelul nostru estimează 4,23 goluri (2,66 pentru Gjovik Lyn, 1,57 pentru Oppsal). Peste 2.5 goluri are 79%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor este 2–1.