Gareji – Telavi
Ultimele 5 / 5: Gareji marchează 1.2 și primește 2.4. Telavi 1.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 30% · Egal 29% · Oaspete 41%
Goluri / meci
1.2 + 1.6
Peste 2.5
1.97 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.77 · Nu 1.95
Analiză Gareji – Telavi
Gareji o primește pe Telavi sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Erovnuli Liga 2 (Georgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Gareji are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 12 goluri primite (1,2 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Telavi are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Gareji a câștigat 1, Telavi a câștigat 1, iar 6 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 8. Ultima întâlnire, pe 08.08.2026, s-a terminat Telavi 0–0 Gareji.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.95 / 3.10 / 2.22. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 30% pentru Gareji, 29% pentru egal și 41% pentru Telavi. Favorită e Telavi. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.97 și sub 2.5 la 1.74, adică 47% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.77 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 2,00) și cele deduse din cote (1,17 – 1,38) și ajunge la 1,28 goluri estimate pentru Gareji și 1,69 pentru Telavi, adică 2,97 în total. Cu aceste valori, Gareji câștigă în 29% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Telavi câștigă în 47%. Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,1%.
| Indicator | Gareji | Telavi |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 1-3-1 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,28 | 1,69 |
| Șanse de victorie (model) | 29% | 47% |
Goluri estimate
1,28 – 1,69 · total 2,97
1X2 model
29% · 24% · 47%
Peste 2.5 model
57% · cotă corectă 1.75
GG model
59% · cotă corectă 1.69
Sub 2.5: 43% · Peste 2.5: 57% · total goluri în 90 de minute
| Gareji ↓ / Telavi → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,1 | 8,7 | 7,3 | 4,1 | 1,7 | 0,6 |
| 1 | 6,6 | 11,1 | 9,4 | 5,3 | 2,2 | 0,8 |
| 2 | 4,2 | 7,1 | 6,0 | 3,4 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 1,8 | 3,0 | 2,6 | 1,4 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 0,6 | 1,0 | 0,8 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gareji, coloane = goluri Telavi.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Gareji. Gareji primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Telavi. Telavi primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,40 goluri, cotele doar 2,55. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Telavi e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,4 goluri, față de 2,97 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.30 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75), iar cota 1.97 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.77 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,1%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 08.08.26 | Telavi – Gareji | 0–0 | 0–0 |
| 06.05.26 | Gareji – Telavi | 0–0 | 2–0 |
| 07.03.26 | Telavi – Gareji | 0–0 | 0–0 |
| 21.11.25 | Gareji – Telavi | 2–2 | 3–3 |
| 13.09.25 | Telavi – Gareji | 0–0 | 0–0 |
| 16.05.25 | Gareji – Telavi | 0–0 | 0–0 |
| 06.04.25 | Telavi – Gareji | 0–0 | 1–0 |
| 29.06.24 | Telavi – Gareji | 0–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Gareji – Telavi?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Gareji – Telavi?
Meciul face parte din Erovnuli Liga 2 (Georgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Gareji – Telavi?
Cotele 1X2 sunt 2.95 / 3.10 / 2.22. Fără marjă, asta înseamnă 30% pentru Gareji, 29% egal și 41% pentru Telavi, cu Telavi favorită la cota 2.22.
Câte goluri se așteaptă în Gareji – Telavi?
Modelul nostru estimează 2,97 goluri (1,28 pentru Gareji, 1,69 pentru Telavi). Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.