Sâmbătă17 octombrie
Live 21 Pune pont

ItaliaItalia · Serie C

Cosenza – Team Altamura

Cosenza
VÎÎEÎ
15:30 Duminică, 18 octombrie
Team Altamura
ÎEÎVÎ
12.20 X3.15 23.15
1X1.29 X21.58 121.29

Ultimele 5 / 5: Cosenza marchează 1.0 și primește 2.0. Team Altamura 0.4 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 42% · Egal 29% · Oaspete 29%

Goluri / meci

1.0 + 0.4

Peste 2.5

2.15 · forma 40% / 40%

GG

Da 1.92 · Nu 1.80

Analiză Cosenza – Team Altamura

Cosenza o primește pe Team Altamura duminică, 18 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Cosenza are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 10 goluri primite (1,0 marcate și 2,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Team Altamura are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 2 goluri marcate și 7 goluri primite (0,4 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Cosenza a câștigat 1, Team Altamura a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 2. Ultima întâlnire, pe 08.03.2026, s-a terminat Cosenza 1–0 Team Altamura.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.15 / 3.15. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 42% pentru Cosenza, 29% pentru egal și 29% pentru Team Altamura. Favorită e Cosenza. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.15 și sub 2.5 la 1.61, adică 43% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.92 și Nu la 1.80.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,20 – 1,20) și cele deduse din cote (1,33 – 1,07) și ajunge la 1,26 goluri estimate pentru Cosenza și 1,13 pentru Team Altamura, adică 2,39 în total. Cu aceste valori, Cosenza câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Team Altamura câștigă în 33%. Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,0%.

Statistici-cheie
IndicatorCosenzaTeam Altamura
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-31-1-3
Puncte / meci0,800,80
Goluri marcate (medie)5 (1,0)2 (0,4)
Goluri primite (medie)10 (2,0)7 (1,4)
% Peste 2.540%40%
% GG60%20%
Victorii H2H (2 meciuri)10
Goluri estimate (model)1,261,13
Șanse de victorie (model)39%33%

Goluri estimate

1,26 – 1,13 · total 2,39

1X2 model

39% · 28% · 33%

Peste 2.5 model

43% · cotă corectă 2.33

GG model

48% · cotă corectă 2.08

Distribuția golurilor
9%0
22%1
26%2
21%3
12%4
10%5+

Sub 2.5: 57% · Peste 2.5: 43% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Cosenza ↓ / Team Altamu. →012345
0 9,2 10,4 5,9 2,2 0,6 0,1
1 11,5 13,0 7,4 2,8 0,8 0,2
2 7,3 8,2 4,6 1,7 0,5 0,1
3 3,1 3,5 2,0 0,7 0,2 0,0
4 1,0 1,1 0,6 0,2 0,1 0,0
5 0,2 0,3 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Cosenza, coloane = goluri Team Altamura.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Cosenza. Cosenza primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Atac anemic: Team Altamura. Team Altamura a marcat doar 2 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
  • Favorit fără formă. Cosenza e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Cosenza 39%, egal 28%, Team Altamura 33%. Sub 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75), dar cota 1.61 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,0%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
0.4
2.0
Primite / meci
1.4
20%
Victorii
20%
40%
Peste 2.5
40%
60%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Cosenza – Team Altamura?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Cosenza – Team Altamura?

Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Cosenza – Team Altamura?

Cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.15 / 3.15. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru Cosenza, 29% egal și 29% pentru Team Altamura, cu Cosenza favorită la cota 2.20.

Câte goluri se așteaptă în Cosenza – Team Altamura?

Modelul nostru estimează 2,39 goluri (1,26 pentru Cosenza, 1,13 pentru Team Altamura). Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Serie C
17.10
15:30
Guidonia Montecelio – Forli 1.923.75
17.10
15:30
Vado – Sambenedettese 2.372.92
17.10
15:30
Inter Milano U23 – Monopoli 2.422.87
17.10
15:30
Carpi – Lumezzane 2.223.00
17.10
15:30
Pianese – Pineto 2.373.05
17.10
15:30
Reggiana – Torres 1903 1.744.40