Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

Spania Am.Spania Am. · Tercera Division

CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama

20:30 Sâmbătă, 17 octombrie
FE Grama
VÎVÎE
12.75 X3.00 22.45
1X1.45 X21.32 121.30

Ultimele 5 / 5: CF Vilanova I LA Geltru marchează 1.4 și primește 1.0. FE Grama 1.8 / 0.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 33% · Egal 30% · Oaspete 37%

Goluri / meci

1.4 + 1.8

Peste 2.5

2.20 · forma 40% / 40%

GG

Da 1.92 · Nu 1.80

Analiză CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama

CF Vilanova I LA Geltru o primește pe FE Grama sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30 (ora României), în Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

CF Vilanova I LA Geltru are un bilanț de 2-3-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 5 goluri primite (1,4 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. FE Grama are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 3 goluri primite (1,8 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, CF Vilanova I LA Geltru a câștigat 0, FE Grama a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 25.01.2026, s-a terminat FE Grama 0–0 CF Vilanova I LA Geltru.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.75 / 3.00 / 2.45. După ce scoatem marja (aproximativ 10,5% pe piața asta), rămân 33% pentru CF Vilanova I LA Geltru, 30% pentru egal și 37% pentru FE Grama. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.20 și sub 2.5 la 1.58, adică 42% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.92 și Nu la 1.80.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,40) și cele deduse din cote (1,14 – 1,22) și ajunge la 1,07 goluri estimate pentru CF Vilanova I LA Geltru și 1,31 pentru FE Grama, adică 2,38 în total. Cu aceste valori, CF Vilanova I LA Geltru câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 28%, iar FE Grama câștigă în 42%. Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,0%.

Statistici-cheie
IndicatorCF Vilanova I LA GeltruFE Grama
Meciuri analizate55
V-E-Î2-3-02-1-2
Puncte / meci1,801,40
Goluri marcate (medie)7 (1,4)9 (1,8)
Goluri primite (medie)5 (1,0)3 (0,6)
% Peste 2.540%40%
% GG60%20%
Victorii H2H (2 meciuri)01
Goluri estimate (model)1,071,31
Șanse de victorie (model)30%42%

Goluri estimate

1,07 – 1,31 · total 2,38

1X2 model

30% · 28% · 42%

Peste 2.5 model

43% · cotă corectă 2.33

GG model

48% · cotă corectă 2.08

Distribuția golurilor
9%0
22%1
26%2
21%3
13%4
9%5+

Sub 2.5: 57% · Peste 2.5: 43% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
CF Vilanova. ↓ / FE Grama →012345
0 9,3 12,1 7,9 3,5 1,1 0,3
1 9,9 13,0 8,5 3,7 1,2 0,3
2 5,3 6,9 4,5 2,0 0,7 0,2
3 1,9 2,5 1,6 0,7 0,2 0,1
4 0,5 0,7 0,4 0,2 0,1 0,0
5 0,1 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri CF Vilanova I LA Geltru, coloane = goluri FE Grama.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.32 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75), dar cota 1.58 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,0%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.4
Goluri / meci
1.8
1.0
Primite / meci
0.6
40%
Victorii
40%
40%
Peste 2.5
40%
60%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama?

Meciul face parte din Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama?

Cotele 1X2 sunt 2.75 / 3.00 / 2.45. Fără marjă, asta înseamnă 33% pentru CF Vilanova I LA Geltru, 30% egal și 37% pentru FE Grama, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în CF Vilanova I LA Geltru – FE Grama?

Modelul nostru estimează 2,38 goluri (1,07 pentru CF Vilanova I LA Geltru, 1,31 pentru FE Grama). Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Tercera Division
17.10
13:00
Levante B – SC Torrevieja CF 1.466.10
17.10
16:45
Valle de Egues – CD Huarte 1.923.45