Nicaragua · Liga de Ascenso, Apertura
CD Junior Managua – FC Esteli
Ultimele 5 / 5: CD Junior Managua marchează 0.6 și primește 2.0. FC Esteli 0.6 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 42% · Egal 28% · Oaspete 30%
Goluri / meci
0.6 + 0.6
Peste 2.5
1.95 · forma 40% / 60%
GG
Da 1.78 · Nu 1.92
Analiză CD Junior Managua – FC Esteli
CD Junior Managua o primește pe FC Esteli luni, 19 octombrie, ora 00:00 (ora României), în Liga de Ascenso, Apertura (Nicaragua). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
CD Junior Managua are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 10 goluri primite (0,6 marcate și 2,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. FC Esteli are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 7 goluri primite (0,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, CD Junior Managua a câștigat 1, FC Esteli a câștigat 0, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 25.01.2026, s-a terminat FC Esteli 1–1 Junior Managua.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.20 / 3.05. După ce scoatem marja (aproximativ 10,5% pe piața asta), rămân 42% pentru CD Junior Managua, 28% pentru egal și 30% pentru FC Esteli. Favorită e CD Junior Managua. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.95 și sub 2.5 la 1.76, adică 47% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.78 și Nu la 1.92.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,30) și cele deduse din cote (1,42 – 1,15) și ajunge la 1,21 goluri estimate pentru CD Junior Managua și 1,23 pentru FC Esteli, adică 2,44 în total. Cu aceste valori, CD Junior Managua câștigă în 36% din cazuri, egalul iese în 27%, iar FC Esteli câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,0%.
| Indicator | CD Junior Managua | FC Esteli |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-2-3 | 0-1-4 |
| Puncte / meci | 0,40 | 0,20 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 3 (0,6) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 1 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,21 | 1,23 |
| Șanse de victorie (model) | 36% | 37% |
Goluri estimate
1,21 – 1,23 · total 2,44
1X2 model
36% · 27% · 37%
Peste 2.5 model
44% · cotă corectă 2.27
GG model
50% · cotă corectă 2.00
Sub 2.5: 56% · Peste 2.5: 44% · total goluri în 90 de minute
| CD Junior M. ↓ / FC Esteli → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,7 | 10,7 | 6,6 | 2,7 | 0,8 | 0,2 |
| 1 | 10,5 | 13,0 | 8,0 | 3,3 | 1,0 | 0,2 |
| 2 | 6,4 | 7,8 | 4,8 | 2,0 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 2,6 | 3,2 | 1,9 | 0,8 | 0,2 | 0,1 |
| 4 | 0,8 | 1,0 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri CD Junior Managua, coloane = goluri FC Esteli.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: CD Junior Managua. CD Junior Managua primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. CD Junior Managua e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 4,0 goluri, față de 2,44 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: CD Junior Managua 36%, egal 27%, FC Esteli 37%. Sub 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 1.76 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 25.01.26 | FC Esteli – Junior Managua | — | 1–1 |
| 18.08.25 | Junior Managua – FC Esteli | — | 3–3 |
| 18.02.25 | Junior Managua – FC Esteli | 1–0 | 1–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe CD Junior Managua – FC Esteli?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 00:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă CD Junior Managua – FC Esteli?
Meciul face parte din Liga de Ascenso, Apertura (Nicaragua). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre CD Junior Managua – FC Esteli?
Cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.20 / 3.05. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru CD Junior Managua, 28% egal și 30% pentru FC Esteli, cu CD Junior Managua favorită la cota 2.15.
Câte goluri se așteaptă în CD Junior Managua – FC Esteli?
Modelul nostru estimează 2,44 goluri (1,21 pentru CD Junior Managua, 1,23 pentru FC Esteli). Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 1–1.