Alaves C – SD Leioa
Ultimele 5 / 5: Alaves C marchează 2.4 și primește 1.0. SD Leioa 3.0 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 41% · Egal 29% · Oaspete 30%
Goluri / meci
2.4 + 3.0
Peste 2.5
1.87 · forma 80% / 80%
GG
Da 1.70 · Nu 2.02
Analiză Alaves C – SD Leioa
Alaves C o primește pe SD Leioa sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00 (ora României), în Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Alaves C are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 5 goluri primite (2,4 marcate și 1,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. SD Leioa are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 5 goluri primite (3,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Alaves C a câștigat 0, SD Leioa a câștigat 2, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat SD Leioa 1–1 Alaves C.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.22 / 3.10 / 3.00. După ce scoatem marja (aproximativ 10,6% pe piața asta), rămân 41% pentru Alaves C, 29% pentru egal și 30% pentru SD Leioa. Favorită e Alaves C. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.87 și sub 2.5 la 1.83, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.70 și Nu la 2.02.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 2,00) și cele deduse din cote (1,44 – 1,21) și ajunge la 1,57 goluri estimate pentru Alaves C și 1,61 pentru SD Leioa, adică 3,18 în total. Cu aceste valori, Alaves C câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 24%, iar SD Leioa câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,5%.
| Indicator | Alaves C | SD Leioa |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 3-2-0 |
| Puncte / meci | 1,80 | 2,20 |
| Goluri marcate (medie) | 12 (2,4) | 15 (3,0) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 80% | 80% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 0 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,57 | 1,61 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 39% |
Goluri estimate
1,57 – 1,61 · total 3,18
1X2 model
37% · 24% · 39%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
63% · cotă corectă 1.59
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Alaves C ↓ / SD Leioa → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,2 | 6,7 | 5,4 | 2,9 | 1,2 | 0,4 |
| 1 | 6,5 | 10,5 | 8,5 | 4,5 | 1,8 | 0,6 |
| 2 | 5,1 | 8,3 | 6,6 | 3,6 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 2,7 | 4,3 | 3,5 | 1,9 | 0,8 | 0,2 |
| 4 | 1,1 | 1,7 | 1,4 | 0,7 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Alaves C, coloane = goluri SD Leioa.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,70 goluri, cotele doar 2,65. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,0 goluri, față de 3,18 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Alaves C 37%, egal 24%, SD Leioa 39%. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.87 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.70 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,5%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 28.03.26 | SD Leioa – Alaves C | 1–0 | 1–1 |
| 16.11.25 | Alaves C – SD Leioa | 0–1 | 0–1 |
| 29.03.25 | Alaves C – SD Leioa | 0–0 | 1–1 |
| 16.11.24 | SD Leioa – Alaves C | 1–0 | 1–0 |
| 23.03.24 | SD Leioa – Alaves C | 2–0 | 2–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Alaves C – SD Leioa?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Alaves C – SD Leioa?
Meciul face parte din Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Alaves C – SD Leioa?
Cotele 1X2 sunt 2.22 / 3.10 / 3.00. Fără marjă, asta înseamnă 41% pentru Alaves C, 29% egal și 30% pentru SD Leioa, cu Alaves C favorită la cota 2.22.
Câte goluri se așteaptă în Alaves C – SD Leioa?
Modelul nostru estimează 3,18 goluri (1,57 pentru Alaves C, 1,61 pentru SD Leioa). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor este 1–1.