Vineri16 octombrie
Live 75 Pune pont

International cluburi · AFC - Challenge League

Ahal FC – Paro

Ahal FC
ÎEÎÎV
15:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Paro
VVVVV
12.00 X3.70 23.00
1X1.23 X21.80 121.18

Ultimele 5 / 5: Ahal FC marchează 1.0 și primește 2.0. Paro 4.2 / 0.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 45% · Egal 24% · Oaspete 30%

Goluri / meci

1.0 + 4.2

Peste 2.5

1.45 · forma 60% / 60%

GG

Da 1.48 · Nu 2.47

Analiză Ahal FC – Paro

Ahal FC o primește pe Paro sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în AFC - Challenge League (International cluburi). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Ahal FC are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 10 goluri primite (1,0 marcate și 2,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Paro are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 21 de goluri marcate și 3 goluri primite (4,2 marcate și 0,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Paro stă mai bine, cu o diferență de 2,20 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.70 / 3.00. După ce scoatem marja (aproximativ 10,4% pe piața asta), rămân 45% pentru Ahal FC, 24% pentru egal și 30% pentru Paro. Favorită e Ahal FC. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.45 și sub 2.5 la 2.47, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.48 și Nu la 2.47.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,80 – 3,10) și cele deduse din cote (1,80 – 1,45) și ajunge la 1,30 goluri estimate pentru Ahal FC și 2,27 pentru Paro, adică 3,57 în total. Cu aceste valori, Ahal FC câștigă în 21% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Paro câștigă în 59%. Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 65%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 9,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 24 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorAhal FCParo
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-35-0-0
Puncte / meci0,803,00
Goluri marcate (medie)5 (1,0)21 (4,2)
Goluri primite (medie)10 (2,0)3 (0,6)
% Peste 2.560%60%
% GG60%40%
Goluri estimate (model)1,302,27
Șanse de victorie (model)21%59%

Goluri estimate

1,30 – 2,27 · total 3,57

1X2 model

21% · 20% · 59%

Peste 2.5 model

69% · cotă corectă 1.45

GG model

65% · cotă corectă 1.54

Distribuția golurilor
3%0
10%1
18%2
21%3
19%4
29%5+

Sub 2.5: 31% · Peste 2.5: 69% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Ahal FC ↓ / Paro →012345
0 2,8 6,4 7,3 5,5 3,1 1,4
1 3,7 8,3 9,4 7,1 4,0 1,8
2 2,4 5,4 6,1 4,6 2,6 1,2
3 1,0 2,3 2,7 2,0 1,1 0,5
4 0,3 0,8 0,9 0,7 0,4 0,2
5 0,1 0,2 0,2 0,2 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ahal FC, coloane = goluri Paro.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Ahal FC. Ahal FC primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,90 goluri, cotele doar 3,25. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Favorit fără formă. Ahal FC e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Paro are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 3.00 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 69% în model (cotă corectă 1.45), iar cota 1.45 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 65% în model (cotă corectă 1.54), iar cota 1.48 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–2 (9,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
4.2
2.0
Primite / meci
0.6
20%
Victorii
100%
60%
Peste 2.5
60%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Ahal FC – Paro?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Ahal FC – Paro?

Meciul face parte din AFC - Challenge League (International cluburi). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Ahal FC – Paro?

Cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.70 / 3.00. Fără marjă, asta înseamnă 45% pentru Ahal FC, 24% egal și 30% pentru Paro, cu Ahal FC favorită la cota 2.00.

Câte goluri se așteaptă în Ahal FC – Paro?

Modelul nostru estimează 3,57 goluri (1,30 pentru Ahal FC, 2,27 pentru Paro). Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 65%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din AFC - Challenge League
17.10
14:00
Al Arabi – Homs Al Fidaa 1.555.00
17.10
16:25
FC Goa – Regar TadAZ Tursunzoda 2.372.62
17.10
17:00
Nejmeh Beirut – FK Istiklol 3.351.97
17.10
18:00
Al Ansar – Al Ittihad Aleppo 2.322.85
17.10
20:30
Qadsia SC – Fortis FC Limited 1.1511.00