Union Rochefortoise – Gent
Ultimele 5 / 5: Union Rochefortoise marchează 1.8 și primește 0.8. Gent 1.8 / 0.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 4% · Egal 7% · Oaspete 89%
Goluri / meci
1.8 + 1.8
Peste 2.5
1.21 · forma 40% / 40%
GG
Da 2.50 · Nu 1.47
Analiză Union Rochefortoise – Gent
Union Rochefortoise o primește pe Gent duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Cupa (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Union Rochefortoise are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 4 goluri primite (1,8 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Gent are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 2 goluri primite (1,8 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 30.10.2024, Gent 7–0 Union Rochefortoise. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 25.00 / 13.00 / 1.04. După ce scoatem marja (aproximativ 7,8% pe piața asta), rămân 4% pentru Union Rochefortoise, 7% pentru egal și 89% pentru Gent. Favorită e Gent. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.21 și sub 2.5 la 3.90, adică 76% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.50 și Nu la 1.47.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,30) și cele deduse din cote (0,59 – 3,42) și ajunge la 0,85 goluri estimate pentru Union Rochefortoise și 2,36 pentru Gent, adică 3,21 în total. Cu aceste valori, Union Rochefortoise câștigă în 12% din cazuri, egalul iese în 17%, iar Gent câștigă în 71%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor exact este 0–2, cu 11,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 8 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Union Rochefortoise | Gent |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-2-0 | 4-1-0 |
| Puncte / meci | 2,20 | 2,60 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 2 (0,4) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 0,85 | 2,36 |
| Șanse de victorie (model) | 12% | 71% |
Goluri estimate
0,85 – 2,36 · total 3,21
1X2 model
12% · 17% · 71%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
52% · cotă corectă 1.92
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Union Roche. ↓ / Gent → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,0 | 9,5 | 11,2 | 8,8 | 5,2 | 2,5 |
| 1 | 3,4 | 8,1 | 9,6 | 7,5 | 4,4 | 2,1 |
| 2 | 1,5 | 3,4 | 4,1 | 3,2 | 1,9 | 0,9 |
| 3 | 0,4 | 1,0 | 1,2 | 0,9 | 0,5 | 0,3 |
| 4 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 |
| 5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Union Rochefortoise, coloane = goluri Gent.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,40 goluri, cotele doar 4,01. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Gent are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.04 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.21 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–2 (11,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 30.10.24 | Gent – Union Rochefortoise | 3–0 | 7–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Union Rochefortoise – Gent?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Union Rochefortoise – Gent?
Meciul face parte din Cupa (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Union Rochefortoise – Gent?
Cotele 1X2 sunt 25.00 / 13.00 / 1.04. Fără marjă, asta înseamnă 4% pentru Union Rochefortoise, 7% egal și 89% pentru Gent, cu Gent favorită la cota 1.04.
Câte goluri se așteaptă în Union Rochefortoise – Gent?
Modelul nostru estimează 3,21 goluri (0,85 pentru Union Rochefortoise, 2,36 pentru Gent). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor este 0–2.