Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

BelgiaBelgia · Cupa

Renaissance Mons – Sporting Charleroi

Renaissance Mons
EÎVVV
18:30 Sâmbătă, 17 octombrie
Sporting Charleroi
VVVÎV
19.60 X6.90 21.19
1X4.00 X21.03 121.07

Ultimele 5 / 5: Renaissance Mons marchează 3.4 și primește 1.4. Sporting Charleroi 2.0 / 1.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 10% · Egal 13% · Oaspete 77%

Goluri / meci

3.4 + 2.0

Peste 2.5

1.33 · forma 100% / 60%

GG

Da 1.80 · Nu 1.92

Analiză Renaissance Mons – Sporting Charleroi

Renaissance Mons o primește pe Sporting Charleroi sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:30 (ora României), în Cupa (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Renaissance Mons are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 17 goluri marcate și 7 goluri primite (3,4 marcate și 1,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Sporting Charleroi are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 6 goluri primite (2,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 9.60 / 6.90 / 1.19. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 10% pentru Renaissance Mons, 13% pentru egal și 77% pentru Sporting Charleroi. Favorită e Sporting Charleroi. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.33 și sub 2.5 la 3.05, adică 70% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.80 și Nu la 1.92.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 1,70) și cele deduse din cote (0,86 – 2,74) și ajunge la 1,58 goluri estimate pentru Renaissance Mons și 2,22 pentru Sporting Charleroi, adică 3,80 în total. Cu aceste valori, Renaissance Mons câștigă în 28% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Sporting Charleroi câștigă în 52%. Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 8,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 18 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorRenaissance MonsSporting Charleroi
Meciuri analizate55
V-E-Î3-1-14-0-1
Puncte / meci2,002,40
Goluri marcate (medie)17 (3,4)10 (2,0)
Goluri primite (medie)7 (1,4)6 (1,2)
% Peste 2.5100%60%
% GG60%60%
Goluri estimate (model)1,582,22
Șanse de victorie (model)28%52%

Goluri estimate

1,58 – 2,22 · total 3,80

1X2 model

28% · 20% · 52%

Peste 2.5 model

73% · cotă corectă 1.37

GG model

71% · cotă corectă 1.41

Distribuția golurilor
2%0
9%1
16%2
21%3
19%4
33%5+

Sub 2.5: 27% · Peste 2.5: 73% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Renaissance. ↓ / Sporting Ch. →012345
0 2,2 5,0 5,5 4,1 2,3 1,0
1 3,5 7,8 8,7 6,4 3,6 1,6
2 2,8 6,2 6,9 5,1 2,8 1,3
3 1,5 3,3 3,6 2,7 1,5 0,7
4 0,6 1,3 1,4 1,1 0,6 0,3
5 0,2 0,4 0,5 0,3 0,2 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Renaissance Mons, coloane = goluri Sporting Charleroi.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Sporting Charleroi are 52% în model (cotă corectă 1.92), dar cota 1.19 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), iar cota 1.33 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 71% în model (cotă corectă 1.41), iar cota 1.80 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–2 (8,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
3.4
Goluri / meci
2.0
1.4
Primite / meci
1.2
60%
Victorii
80%
100%
Peste 2.5
60%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Renaissance Mons – Sporting Charleroi?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Renaissance Mons – Sporting Charleroi?

Meciul face parte din Cupa (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Renaissance Mons – Sporting Charleroi?

Cotele 1X2 sunt 9.60 / 6.90 / 1.19. Fără marjă, asta înseamnă 10% pentru Renaissance Mons, 13% egal și 77% pentru Sporting Charleroi, cu Sporting Charleroi favorită la cota 1.19.

Câte goluri se așteaptă în Renaissance Mons – Sporting Charleroi?

Modelul nostru estimează 3,80 goluri (1,58 pentru Renaissance Mons, 2,22 pentru Sporting Charleroi). Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din Cupa
17.10
18:30
Leuven – Francs Borains 1.505.40
17.10
18:30
Heist – Antwerp 7.901.28
17.10
21:45
RAAL La Louviere – RFC Liege 1.654.50
17.10
21:45
Club Brugge – Lokeren Temse 1.1016.00
17.10
21:45
Zulte Waregem – Seraing 1.376.40
17.10
21:45
Royal Excelsior Virton – Genk 6.801.36