Sâmbătă17 octombrie
Live 125 Pune pont

PortugaliaPortugalia · Liga BPI (F)

Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)

19:00 Duminică, 18 octombrie
Torreense (F)
VVVVV
12.32 X3.30 22.67
1X1.36 X21.48 121.24

Ultimele 5 / 5: Sporting Lisabona (F) marchează 2.0 și primește 1.2. Torreense (F) 4.0 / 0.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 39% · Egal 27% · Oaspete 34%

Goluri / meci

2.0 + 4.0

Peste 2.5

1.80 · forma 60% / 100%

GG

Da 1.67 · Nu 2.07

Analiză Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)

Sporting Lisabona (F) o primește pe Torreense (F) duminică, 18 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Sporting Lisabona (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 6 goluri primite (2,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Torreense (F) are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 20 de goluri marcate și 2 goluri primite (4,0 marcate și 0,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Torreense (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,40 puncte pe meci.

În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Sporting Lisabona (F) a câștigat 2, Torreense (F) a câștigat 3, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 6. Ultima întâlnire, pe 22.03.2026, s-a terminat Torreense (F) 2–0 Sporting Lisabona (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.30 / 2.67. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 39% pentru Sporting Lisabona (F), 27% pentru egal și 34% pentru Torreense (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.80 și sub 2.5 la 1.90, adică 51% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.67 și Nu la 2.07.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,20 – 2,60) și cele deduse din cote (1,42 – 1,31) și ajunge la 1,31 goluri estimate pentru Sporting Lisabona (F) și 1,95 pentru Torreense (F), adică 3,26 în total. Cu aceste valori, Sporting Lisabona (F) câștigă în 26% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Torreense (F) câștigă în 52%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorSporting Lisabona (F)Torreense (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-2-15-0-0
Puncte / meci1,603,00
Goluri marcate (medie)10 (2,0)20 (4,0)
Goluri primite (medie)6 (1,2)2 (0,4)
% Peste 2.560%100%
% GG40%40%
Victorii H2H (6 meciuri)23
Goluri estimate (model)1,311,95
Șanse de victorie (model)26%52%

Goluri estimate

1,31 – 1,95 · total 3,26

1X2 model

26% · 22% · 52%

Peste 2.5 model

63% · cotă corectă 1.59

GG model

63% · cotă corectă 1.59

Distribuția golurilor
4%0
13%1
20%2
22%3
18%4
23%5+

Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Sporting Li. ↓ / Torreense (. →012345
0 3,8 7,5 7,3 4,7 2,3 0,9
1 5,0 9,8 9,6 6,2 3,0 1,2
2 3,3 6,4 6,3 4,1 2,0 0,8
3 1,4 2,8 2,7 1,8 0,9 0,3
4 0,5 0,9 0,9 0,6 0,3 0,1
5 0,1 0,2 0,2 0,2 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Sporting Lisabona (F), coloane = goluri Torreense (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,80 goluri, cotele doar 2,73. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Torreense (F) are 52% în model (cotă corectă 1.92), iar cota 2.67 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.80 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.67 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,8%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
4.0
1.2
Primite / meci
0.4
40%
Victorii
100%
60%
Peste 2.5
100%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)?

Meciul face parte din Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)?

Cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.30 / 2.67. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Sporting Lisabona (F), 27% egal și 34% pentru Torreense (F), deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Sporting Lisabona (F) – Torreense (F)?

Modelul nostru estimează 3,26 goluri (1,31 pentru Sporting Lisabona (F), 1,95 pentru Torreense (F)). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Liga BPI (F)
17.10
13:00
Rio Ave (F) – FC Porto (F) 1–1