Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)
Ultimele 5 / 5: Vitoria (F) marchează 0.2 și primește 1.6. Valadares Gaia (F) 0.6 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 30% · Egal 28% · Oaspete 43%
Goluri / meci
0.2 + 0.6
Peste 2.5
— · forma 20% / 20%
GG
—
Analiză Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)
Vitoria (F) o primește pe Valadares Gaia (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vitoria (F) are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 1 gol marcate și 8 goluri primite (0,2 marcate și 1,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Valadares Gaia (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 7 goluri primite (0,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Vitoria (F) a câștigat 0, Valadares Gaia (F) a câștigat 1, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 4. Ultima întâlnire, pe 03.10.2026, s-a terminat Valadares Gaia (F) 1–1 Vitoria (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.05 / 3.25 / 2.12. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 30% pentru Vitoria (F), 28% pentru egal și 43% pentru Valadares Gaia (F). Favorită e Valadares Gaia (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 0,80 goluri estimate pentru Vitoria (F) și 1,10 pentru Valadares Gaia (F), adică 1,90 în total. Cu aceste valori, Vitoria (F) câștigă în 27% din cazuri, egalul iese în 31%, iar Valadares Gaia (F) câștigă în 42%. Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 16,5%.
| Indicator | Vitoria (F) | Valadares Gaia (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-2-3 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 0,40 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 1 (0,2) | 3 (0,6) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 20% | 20% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 0,80 | 1,10 |
| Șanse de victorie (model) | 27% | 42% |
Goluri estimate
0,80 – 1,10 · total 1,90
1X2 model
27% · 31% · 42%
Peste 2.5 model
29% · cotă corectă 3.45
GG model
37% · cotă corectă 2.70
Sub 2.5: 71% · Peste 2.5: 29% · total goluri în 90 de minute
| Vitoria (F) ↓ / Valadares G. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 15,0 | 16,5 | 9,0 | 3,3 | 0,9 | 0,2 |
| 1 | 12,0 | 13,2 | 7,2 | 2,7 | 0,7 | 0,2 |
| 2 | 4,8 | 5,3 | 2,9 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 1,3 | 1,4 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vitoria (F), coloane = goluri Valadares Gaia (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Vitoria (F). Vitoria (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Atac anemic: Vitoria (F). Vitoria (F) a marcat doar 1 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
- Favorit fără formă. Valadares Gaia (F) e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 31% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.28 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41). Nu marchează ambele (NG) are 63% în model (cotă corectă 1.59). Scorul cel mai probabil: 0–1 (16,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 03.10.26 | Valadares Gaia (F) – Vitoria (F) | 1–1 | 1–1 |
| 03.04.26 | Vitoria (F) – Valadares Gaia (F) | 0–0 | 1–1 |
| 09.11.25 | Valadares Gaia (F) – Vitoria (F) | 1–1 | 1–1 |
| 19.10.25 | Valadares Gaia (F) – Vitoria (F) | 0–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)?
Meciul face parte din Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)?
Cotele 1X2 sunt 3.05 / 3.25 / 2.12. Fără marjă, asta înseamnă 30% pentru Vitoria (F), 28% egal și 43% pentru Valadares Gaia (F), cu Valadares Gaia (F) favorită la cota 2.12.
Câte goluri se așteaptă în Vitoria (F) – Valadares Gaia (F)?
Modelul nostru estimează 1,90 goluri (0,80 pentru Vitoria (F), 1,10 pentru Valadares Gaia (F)). Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor este 0–1.