Rio Ave (F) – FC Porto (F)
Ultimele 5 / 5: Rio Ave (F) marchează 1.2 și primește 1.4. FC Porto (F) 1.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 21% · Egal 27% · Oaspete 51%
Goluri / meci
1.2 + 1.4
Peste 2.5
2.07 · forma 40% / 60%
GG
Da 1.97 · Nu 1.75
Analiză Rio Ave (F) – FC Porto (F)
Rio Ave (F) o primește pe FC Porto (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 13:00 (ora României), în Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Rio Ave (F) are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 7 goluri primite (1,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. FC Porto (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 8 goluri primite (1,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.25 / 3.30 / 1.76. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 21% pentru Rio Ave (F), 27% pentru egal și 51% pentru FC Porto (F). Favorită e FC Porto (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 2.07 și sub 2.5 la 1.65, adică 44% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.97 și Nu la 1.75.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,40) și cele deduse din cote (0,91 – 1,54) și ajunge la 1,15 goluri estimate pentru Rio Ave (F) și 1,47 pentru FC Porto (F), adică 2,62 în total. Cu aceste valori, Rio Ave (F) câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 26%, iar FC Porto (F) câștigă în 44%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Rio Ave (F) | FC Porto (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-0-3 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 20% | 80% |
| Goluri estimate (model) | 1,15 | 1,47 |
| Șanse de victorie (model) | 30% | 44% |
Goluri estimate
1,15 – 1,47 · total 2,62
1X2 model
30% · 26% · 44%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| Rio Ave (F) ↓ / FC Porto (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,3 | 10,7 | 7,9 | 3,9 | 1,4 | 0,4 |
| 1 | 8,4 | 12,3 | 9,0 | 4,4 | 1,6 | 0,5 |
| 2 | 4,8 | 7,1 | 5,2 | 2,5 | 0,9 | 0,3 |
| 3 | 1,8 | 2,7 | 2,0 | 1,0 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 0,5 | 0,8 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Rio Ave (F), coloane = goluri FC Porto (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: FC Porto (F). FC Porto (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.15 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.33 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Rio Ave (F) – FC Porto (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 13:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Rio Ave (F) – FC Porto (F)?
Meciul face parte din Liga BPI (F) (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Rio Ave (F) – FC Porto (F)?
Cotele 1X2 sunt 4.25 / 3.30 / 1.76. Fără marjă, asta înseamnă 21% pentru Rio Ave (F), 27% egal și 51% pentru FC Porto (F), cu FC Porto (F) favorită la cota 1.76.
Câte goluri se așteaptă în Rio Ave (F) – FC Porto (F)?
Modelul nostru estimează 2,62 goluri (1,15 pentru Rio Ave (F), 1,47 pentru FC Porto (F)). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.