Royal Excelsior Virton – Genk
Ultimele 5 / 5: Royal Excelsior Virton marchează 1.6 și primește 1.2. Genk 1.0 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 14% · Egal 19% · Oaspete 68%
Goluri / meci
1.6 + 1.0
Peste 2.5
1.53 · forma 40% / 60%
GG
Da 1.62 · Nu 2.15
Analiză Royal Excelsior Virton – Genk
Royal Excelsior Virton o primește pe Genk sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:45 (ora României), în Cupa (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Royal Excelsior Virton are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 6 goluri primite (1,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Genk are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 6.80 / 4.85 / 1.36. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 14% pentru Royal Excelsior Virton, 19% pentru egal și 68% pentru Genk. Favorită e Genk. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.53 și sub 2.5 la 2.35, adică 61% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.62 și Nu la 2.15.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,10) și cele deduse din cote (0,90 – 2,24) și ajunge la 1,15 goluri estimate pentru Royal Excelsior Virton și 1,67 pentru Genk, adică 2,82 în total. Cu aceste valori, Royal Excelsior Virton câștigă în 26% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Genk câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 12 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Royal Excelsior Virton | Genk |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 40% | 40% |
| Goluri estimate (model) | 1,15 | 1,67 |
| Șanse de victorie (model) | 26% | 50% |
Goluri estimate
1,15 – 1,67 · total 2,82
1X2 model
26% · 24% · 50%
Peste 2.5 model
53% · cotă corectă 1.89
GG model
55% · cotă corectă 1.82
Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute
| Royal Excel. ↓ / Genk → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,0 | 10,0 | 8,3 | 4,6 | 1,9 | 0,6 |
| 1 | 6,9 | 11,4 | 9,6 | 5,3 | 2,2 | 0,7 |
| 2 | 3,9 | 6,6 | 5,5 | 3,1 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 1,5 | 2,5 | 2,1 | 1,2 | 0,5 | 0,2 |
| 4 | 0,4 | 0,7 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Royal Excelsior Virton, coloane = goluri Genk.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,50 goluri, cotele doar 3,13. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Genk e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Genk are 50% în model (cotă corectă 2.00), dar cota 1.36 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), dar cota 1.15 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Royal Excelsior Virton – Genk?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:45, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Royal Excelsior Virton – Genk?
Meciul face parte din Cupa (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Royal Excelsior Virton – Genk?
Cotele 1X2 sunt 6.80 / 4.85 / 1.36. Fără marjă, asta înseamnă 14% pentru Royal Excelsior Virton, 19% egal și 68% pentru Genk, cu Genk favorită la cota 1.36.
Câte goluri se așteaptă în Royal Excelsior Virton – Genk?
Modelul nostru estimează 2,82 goluri (1,15 pentru Royal Excelsior Virton, 1,67 pentru Genk). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor este 1–1.