Real Madrid (F) – Espanyol (F)
Ultimele 5 / 5: Real Madrid (F) marchează 2.0 și primește 2.6. Espanyol (F) 1.8 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 77% · Egal 14% · Oaspete 8%
Goluri / meci
2.0 + 1.8
Peste 2.5
— · forma 60% / 40%
GG
—
Analiză Real Madrid (F) – Espanyol (F)
Real Madrid (F) o primește pe Espanyol (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:30 (ora României), în Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Real Madrid (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 13 goluri primite (2,0 marcate și 2,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Espanyol (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 5 goluri primite (1,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Real Madrid (F) a câștigat 5, Espanyol (F) a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 5. Ultima întâlnire, pe 08.02.2026, s-a terminat Real Madrid (F) 3–0 Espanyol (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.18 / 6.30 / 11.00. După ce scoatem marja (aproximativ 9,7% pe piața asta), rămân 77% pentru Real Madrid (F), 14% pentru egal și 8% pentru Espanyol (F). Favorită e Real Madrid (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,50 goluri estimate pentru Real Madrid (F) și 2,20 pentru Espanyol (F), adică 3,70 în total. Cu aceste valori, Real Madrid (F) câștigă în 26% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Espanyol (F) câștigă în 54%. Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 9,0%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 51 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Real Madrid (F) | Espanyol (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 1,60 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 10 (2,0) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 13 (2,6) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 40% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 5 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,50 | 2,20 |
| Șanse de victorie (model) | 26% | 54% |
Goluri estimate
1,50 – 2,20 · total 3,70
1X2 model
26% · 20% · 54%
Peste 2.5 model
71% · cotă corectă 1.41
GG model
69% · cotă corectă 1.45
Sub 2.5: 29% · Peste 2.5: 71% · total goluri în 90 de minute
| Real Madrid. ↓ / Espanyol (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,5 | 5,4 | 6,0 | 4,4 | 2,4 | 1,1 |
| 1 | 3,7 | 8,2 | 9,0 | 6,6 | 3,6 | 1,6 |
| 2 | 2,8 | 6,1 | 6,7 | 4,9 | 2,7 | 1,2 |
| 3 | 1,4 | 3,1 | 3,4 | 2,5 | 1,4 | 0,6 |
| 4 | 0,5 | 1,1 | 1,3 | 0,9 | 0,5 | 0,2 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Real Madrid (F), coloane = goluri Espanyol (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Real Madrid (F). Real Madrid (F) primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Espanyol (F) are 54% în model (cotă corectă 1.85), iar cota 11.00 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41). Ambele marchează (GG) are 69% în model (cotă corectă 1.45). Scorul cel mai probabil: 1–2 (9,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 08.02.26 | Real Madrid (F) – Espanyol (F) | 2–0 | 3–0 |
| 20.12.25 | Espanyol (F) – Real Madrid (F) | 0–2 | 0–4 |
| 01.11.25 | Espanyol (F) – Real Madrid (F) | 0–1 | 0–1 |
| 31.01.25 | Real Madrid (F) – Espanyol (F) | 2–0 | 5–0 |
| 06.09.24 | Espanyol (F) – Real Madrid (F) | 0–2 | 0–5 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Real Madrid (F) – Espanyol (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Real Madrid (F) – Espanyol (F)?
Meciul face parte din Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Real Madrid (F) – Espanyol (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.18 / 6.30 / 11.00. Fără marjă, asta înseamnă 77% pentru Real Madrid (F), 14% egal și 8% pentru Espanyol (F), cu Real Madrid (F) favorită la cota 1.18.
Câte goluri se așteaptă în Real Madrid (F) – Espanyol (F)?
Modelul nostru estimează 3,70 goluri (1,50 pentru Real Madrid (F), 2,20 pentru Espanyol (F)). Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor este 1–2.