Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)
Ultimele 5 / 5: Athletic Bilbao (F) marchează 1.6 și primește 1.4. Valencia (F) 0.8 / 2.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 54% · Egal 25% · Oaspete 21%
Goluri / meci
1.6 + 0.8
Peste 2.5
— · forma 60% / 80%
GG
—
Analiză Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)
Athletic Bilbao (F) o primește pe Valencia (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:30 (ora României), în Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Athletic Bilbao (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Valencia (F) are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 11 goluri primite (0,8 marcate și 2,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Athletic Bilbao (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Athletic Bilbao (F) a câștigat 2, Valencia (F) a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 3. Ultima întâlnire, pe 25.01.2025, s-a terminat Valencia (F) 0–1 Athletic Bilbao (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.70 / 3.65 / 4.40. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 54% pentru Athletic Bilbao (F), 25% pentru egal și 21% pentru Valencia (F). Favorită e Athletic Bilbao (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,90 goluri estimate pentru Athletic Bilbao (F) și 1,10 pentru Valencia (F), adică 3,00 în total. Cu aceste valori, Athletic Bilbao (F) câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Valencia (F) câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,4%.
| Indicator | Athletic Bilbao (F) | Valencia (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 0-0-5 |
| Puncte / meci | 1,60 | 0,00 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 11 (2,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 2 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,90 | 1,10 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 22% |
Goluri estimate
1,90 – 1,10 · total 3,00
1X2 model
56% · 22% · 22%
Peste 2.5 model
58% · cotă corectă 1.72
GG model
57% · cotă corectă 1.75
Sub 2.5: 42% · Peste 2.5: 58% · total goluri în 90 de minute
| Athletic Bi. ↓ / Valencia (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,0 | 5,5 | 3,0 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 9,5 | 10,4 | 5,7 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 9,0 | 9,9 | 5,4 | 2,0 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 5,7 | 6,3 | 3,4 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 2,7 | 3,0 | 1,6 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 1,0 | 1,1 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Athletic Bilbao (F), coloane = goluri Valencia (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Valencia (F). Valencia (F) primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,7 goluri, față de 3,00 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Athletic Bilbao (F) are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 1.70 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 58% în model (cotă corectă 1.72). Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 25.01.25 | Valencia (F) – Athletic Bilbao (F) | 0–0 | 0–1 |
| 20.10.24 | Athletic Bilbao (F) – Valencia (F) | 0–0 | 1–1 |
| 17.03.24 | Athletic Bilbao (F) – Valencia (F) | 0–0 | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)?
Meciul face parte din Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.70 / 3.65 / 4.40. Fără marjă, asta înseamnă 54% pentru Athletic Bilbao (F), 25% egal și 21% pentru Valencia (F), cu Athletic Bilbao (F) favorită la cota 1.70.
Câte goluri se așteaptă în Athletic Bilbao (F) – Valencia (F)?
Modelul nostru estimează 3,00 goluri (1,90 pentru Athletic Bilbao (F), 1,10 pentru Valencia (F)). Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.