Sâmbătă17 octombrie
Live 143 Pune pont

PortugaliaPortugalia · Taca de Portugal

Os Belenenses – Arouca

Os Belenenses
EVVVV
21:45 Duminică, 18 octombrie
Arouca
VEÎEV
16.90 X4.70 21.35
1X2.80 X21.06 121.14

Ultimele 5 / 5: Os Belenenses marchează 2.0 și primește 0.8. Arouca 1.2 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 13% · Egal 19% · Oaspete 67%

Goluri / meci

2.0 + 1.2

Peste 2.5

— · forma 60% / 60%

GG

—

Analiză Os Belenenses – Arouca

Os Belenenses o primește pe Arouca duminică, 18 octombrie, ora 21:45 (ora României), în Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Os Belenenses are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 4 goluri primite (2,0 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Arouca are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Os Belenenses stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 6.90 / 4.70 / 1.35. După ce scoatem marja (aproximativ 9,8% pe piața asta), rămân 13% pentru Os Belenenses, 19% pentru egal și 67% pentru Arouca. Favorită e Arouca.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,50 goluri estimate pentru Os Belenenses și 1,00 pentru Arouca, adică 2,50 în total. Cu aceste valori, Os Belenenses câștigă în 49% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Arouca câștigă în 25%. Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 12,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 36 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorOs BelenensesArouca
Meciuri analizate55
V-E-Î4-1-02-2-1
Puncte / meci2,601,60
Goluri marcate (medie)10 (2,0)6 (1,2)
Goluri primite (medie)4 (0,8)5 (1,0)
% Peste 2.560%60%
% GG60%60%
Goluri estimate (model)1,501,00
Șanse de victorie (model)49%25%

Goluri estimate

1,50 – 1,00 · total 2,50

1X2 model

49% · 26% · 25%

Peste 2.5 model

45% · cotă corectă 2.22

GG model

49% · cotă corectă 2.04

Distribuția golurilor
8%0
21%1
26%2
21%3
13%4
11%5+

Sub 2.5: 55% · Peste 2.5: 45% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Os Belenens. ↓ / Arouca →012345
0 8,2 8,2 4,1 1,4 0,3 0,1
1 12,3 12,3 6,2 2,1 0,5 0,1
2 9,2 9,2 4,6 1,5 0,4 0,1
3 4,6 4,6 2,3 0,8 0,2 0,0
4 1,7 1,7 0,9 0,3 0,1 0,0
5 0,5 0,5 0,3 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Os Belenenses, coloane = goluri Arouca.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 2.80 e peste ea, deci are valoare. Sub 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82). Scorul cel mai probabil: 1–0 (12,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
1.2
0.8
Primite / meci
1.0
80%
Victorii
40%
60%
Peste 2.5
60%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Os Belenenses – Arouca?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 21:45, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Os Belenenses – Arouca?

Meciul face parte din Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Os Belenenses – Arouca?

Cotele 1X2 sunt 6.90 / 4.70 / 1.35. Fără marjă, asta înseamnă 13% pentru Os Belenenses, 19% egal și 67% pentru Arouca, cu Arouca favorită la cota 1.35.

Câte goluri se așteaptă în Os Belenenses – Arouca?

Modelul nostru estimează 2,50 goluri (1,50 pentru Os Belenenses, 1,00 pentru Arouca). Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor este 1–0.

Alte meciuri din Taca de Portugal
17.10
17:00
Atletico CP – Vizela 3.052.20
17.10
17:00
Farense – AD Marco 09 1.406.70
17.10
17:00
AD Sanjoanense – CD Nacional 5.751.42
17.10
17:00
Vianense – Leixoes 4.901.59
17.10
17:00
Florgrade FC – Portimonense 5.351.52
17.10
17:30
AD Fazendense – Estrela Amadora 18.001.08