Vianense – Leixoes
Ultimele 5 / 5: Vianense marchează 3.6 și primește 1.4. Leixoes 2.0 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 18% · Egal 23% · Oaspete 60%
Goluri / meci
3.6 + 2.0
Peste 2.5
— · forma 100% / 60%
GG
—
Analiză Vianense – Leixoes
Vianense o primește pe Leixoes sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vianense are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 18 goluri marcate și 7 goluri primite (3,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Leixoes are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 3 goluri primite (2,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 5.20 / 4.00 / 1.53. După ce scoatem marja (aproximativ 9,6% pe piața asta), rămân 18% pentru Vianense, 23% pentru egal și 60% pentru Leixoes. Favorită e Leixoes.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,10 goluri estimate pentru Vianense și 1,70 pentru Leixoes, adică 3,80 în total. Cu aceste valori, Vianense câștigă în 47% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Leixoes câștigă în 32%. Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 29 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Vianense | Leixoes |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-2-0 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,20 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 18 (3,6) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 100% | 60% |
| % GG | 80% | 40% |
| Goluri estimate (model) | 2,10 | 1,70 |
| Șanse de victorie (model) | 47% | 32% |
Goluri estimate
2,10 – 1,70 · total 3,80
1X2 model
47% · 21% · 32%
Peste 2.5 model
73% · cotă corectă 1.37
GG model
72% · cotă corectă 1.39
Sub 2.5: 27% · Peste 2.5: 73% · total goluri în 90 de minute
| Vianense ↓ / Leixoes → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,2 | 3,8 | 3,2 | 1,8 | 0,8 | 0,3 |
| 1 | 4,7 | 8,0 | 6,8 | 3,8 | 1,6 | 0,6 |
| 2 | 4,9 | 8,4 | 7,1 | 4,0 | 1,7 | 0,6 |
| 3 | 3,5 | 5,9 | 5,0 | 2,8 | 1,2 | 0,4 |
| 4 | 1,8 | 3,1 | 2,6 | 1,5 | 0,6 | 0,2 |
| 5 | 0,8 | 1,3 | 1,1 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vianense, coloane = goluri Leixoes.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.78 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37). Ambele marchează (GG) are 72% în model (cotă corectă 1.39). Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,4%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vianense – Leixoes?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vianense – Leixoes?
Meciul face parte din Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vianense – Leixoes?
Cotele 1X2 sunt 5.20 / 4.00 / 1.53. Fără marjă, asta înseamnă 18% pentru Vianense, 23% egal și 60% pentru Leixoes, cu Leixoes favorită la cota 1.53.
Câte goluri se așteaptă în Vianense – Leixoes?
Modelul nostru estimează 3,80 goluri (2,10 pentru Vianense, 1,70 pentru Leixoes). Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor este 2–1.