Atletico CP – Vizela
Ultimele 5 / 5: Atletico CP marchează 3.0 și primește 0.8. Vizela 1.4 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 26% · Egal 26% · Oaspete 48%
Goluri / meci
3.0 + 1.4
Peste 2.5
— · forma 80% / 40%
GG
—
Analiză Atletico CP – Vizela
Atletico CP o primește pe Vizela sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Atletico CP are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 4 goluri primite (3,0 marcate și 0,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Vizela are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.50 / 3.50 / 1.92. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 26% pentru Atletico CP, 26% pentru egal și 48% pentru Vizela. Favorită e Vizela.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,90 goluri estimate pentru Atletico CP și 1,10 pentru Vizela, adică 3,00 în total. Cu aceste valori, Atletico CP câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Vizela câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 30 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Atletico CP | Vizela |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-0-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,40 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 15 (3,0) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 60% | 20% |
| Goluri estimate (model) | 1,90 | 1,10 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 22% |
Goluri estimate
1,90 – 1,10 · total 3,00
1X2 model
56% · 22% · 22%
Peste 2.5 model
58% · cotă corectă 1.72
GG model
57% · cotă corectă 1.75
Sub 2.5: 42% · Peste 2.5: 58% · total goluri în 90 de minute
| Atletico CP ↓ / Vizela → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,0 | 5,5 | 3,0 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 9,5 | 10,4 | 5,7 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 9,0 | 9,9 | 5,4 | 2,0 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 5,7 | 6,3 | 3,4 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 2,7 | 3,0 | 1,6 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 1,0 | 1,1 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Atletico CP, coloane = goluri Vizela.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Atletico CP are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 3.50 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 58% în model (cotă corectă 1.72). Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Atletico CP – Vizela?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Atletico CP – Vizela?
Meciul face parte din Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Atletico CP – Vizela?
Cotele 1X2 sunt 3.50 / 3.50 / 1.92. Fără marjă, asta înseamnă 26% pentru Atletico CP, 26% egal și 48% pentru Vizela, cu Vizela favorită la cota 1.92.
Câte goluri se așteaptă în Atletico CP – Vizela?
Modelul nostru estimează 3,00 goluri (1,90 pentru Atletico CP, 1,10 pentru Vizela). Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.