Sâmbătă17 octombrie
Live 19 Pune pont

BelgiaBelgia · Cupa

Mechelen – Eupen

Mechelen
VÎEÎÎ
14:30 Duminică, 18 octombrie
Eupen
VVVVV
11.72 X4.10 23.90
1X1.21 X22.00 121.20

Ultimele 5 / 5: Mechelen marchează 1.2 și primește 2.2. Eupen 2.2 / 0.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 54% · Egal 23% · Oaspete 24%

Goluri / meci

1.2 + 2.2

Peste 2.5

1.53 · forma 60% / 60%

GG

Da 1.56 · Nu 2.27

Analiză Mechelen – Eupen

Mechelen o primește pe Eupen duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Cupa (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Mechelen are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 11 goluri primite (1,2 marcate și 2,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Eupen are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 3 goluri primite (2,2 marcate și 0,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Eupen stă mai bine, cu o diferență de 2,20 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.72 / 4.10 / 3.90. După ce scoatem marja (aproximativ 8,2% pe piața asta), rămân 54% pentru Mechelen, 23% pentru egal și 24% pentru Eupen. Favorită e Mechelen. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.53 și sub 2.5 la 2.35, adică 61% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.56 și Nu la 2.27.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 2,20) și cele deduse din cote (1,92 – 1,21) și ajunge la 1,41 goluri estimate pentru Mechelen și 1,71 pentru Eupen, adică 3,12 în total. Cu aceste valori, Mechelen câștigă în 32% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Eupen câștigă în 45%. Peste 2.5 goluri are 60%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 22 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorMechelenEupen
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-35-0-0
Puncte / meci0,803,00
Goluri marcate (medie)6 (1,2)11 (2,2)
Goluri primite (medie)11 (2,2)3 (0,6)
% Peste 2.560%60%
% GG40%60%
Goluri estimate (model)1,411,71
Șanse de victorie (model)32%45%

Goluri estimate

1,41 – 1,71 · total 3,12

1X2 model

32% · 23% · 45%

Peste 2.5 model

60% · cotă corectă 1.67

GG model

62% · cotă corectă 1.61

Distribuția golurilor
4%0
14%1
22%2
22%3
17%4
21%5+

Sub 2.5: 40% · Peste 2.5: 60% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Mechelen ↓ / Eupen →012345
0 4,4 7,6 6,5 3,7 1,6 0,5
1 6,2 10,6 9,1 5,2 2,2 0,8
2 4,4 7,5 6,4 3,7 1,6 0,5
3 2,1 3,5 3,0 1,7 0,7 0,3
4 0,7 1,2 1,1 0,6 0,3 0,1
5 0,2 0,4 0,3 0,2 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Mechelen, coloane = goluri Eupen.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Mechelen. Mechelen primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Mechelen e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 2.00 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 60% în model (cotă corectă 1.67), dar cota 1.53 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.56 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
2.2
2.2
Primite / meci
0.6
20%
Victorii
100%
60%
Peste 2.5
60%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Mechelen – Eupen?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Mechelen – Eupen?

Meciul face parte din Cupa (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Mechelen – Eupen?

Cotele 1X2 sunt 1.72 / 4.10 / 3.90. Fără marjă, asta înseamnă 54% pentru Mechelen, 23% egal și 24% pentru Eupen, cu Mechelen favorită la cota 1.72.

Câte goluri se așteaptă în Mechelen – Eupen?

Modelul nostru estimează 3,12 goluri (1,41 pentru Mechelen, 1,71 pentru Eupen). Peste 2.5 goluri are 60%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Cupa
17.10
18:30
Leuven – Francs Borains 1.505.40
17.10
18:30
Heist – Antwerp 7.901.28
17.10
21:45
RAAL La Louviere – RFC Liege 1.654.50
17.10
21:45
Club Brugge – Lokeren Temse 1.1016.00
17.10
21:45
Zulte Waregem – Seraing 1.376.40