Sâmbătă17 octombrie
Live 20 Pune pont

NorvegiaNorvegia · 3.Division

Madla – Staal Jorpeland

Madla
VÎÎVE
15:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Staal Jorpeland
ÎVÎEV
11.22 X5.90 27.60
1X1.03 X23.35 121.06

Ultimele 5 / 5: Madla marchează 2.0 și primește 1.2. Staal Jorpeland 2.2 / 2.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 73% · Egal 15% · Oaspete 12%

Goluri / meci

2.0 + 2.2

Peste 2.5

— · forma 60% / 100%

GG

Da 1.46 · Nu 2.55

Analiză Madla – Staal Jorpeland

Madla o primește pe Staal Jorpeland sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în 3.Division (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Madla are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 6 goluri primite (2,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Staal Jorpeland are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 13 goluri primite (2,2 marcate și 2,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Madla a câștigat 3, Staal Jorpeland a câștigat 2, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 5. Ultima întâlnire, pe 18.04.2026, s-a terminat Staal Jorpeland 0–3 Madla.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.22 / 5.90 / 7.60. După ce scoatem marja (aproximativ 12,1% pe piața asta), rămân 73% pentru Madla, 15% pentru egal și 12% pentru Staal Jorpeland. Favorită e Madla. Pentru GG, Da e la 1.46 și Nu la 2.55.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,30 goluri estimate pentru Madla și 1,70 pentru Staal Jorpeland, adică 4,00 în total. Cu aceste valori, Madla câștigă în 51% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Staal Jorpeland câștigă în 29%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 22 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorMadlaStaal Jorpeland
Meciuri analizate55
V-E-Î2-1-22-1-2
Puncte / meci1,401,40
Goluri marcate (medie)10 (2,0)11 (2,2)
Goluri primite (medie)6 (1,2)13 (2,6)
% Peste 2.560%100%
% GG40%80%
Victorii H2H (5 meciuri)32
Goluri estimate (model)2,301,70
Șanse de victorie (model)51%29%

Goluri estimate

2,30 – 1,70 · total 4,00

1X2 model

51% · 20% · 29%

Peste 2.5 model

76% · cotă corectă 1.32

GG model

74% · cotă corectă 1.35

Distribuția golurilor
2%0
7%1
15%2
20%3
19%4
37%5+

Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Madla ↓ / Staal Jorpe. →012345
0 1,8 3,1 2,6 1,5 0,6 0,2
1 4,2 7,2 6,1 3,4 1,5 0,5
2 4,8 8,2 7,0 4,0 1,7 0,6
3 3,7 6,3 5,4 3,0 1,3 0,4
4 2,1 3,6 3,1 1,7 0,7 0,3
5 1,0 1,7 1,4 0,8 0,3 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Madla, coloane = goluri Staal Jorpeland.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Staal Jorpeland. Staal Jorpeland primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 12,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Madla are 51% în model (cotă corectă 1.96), dar cota 1.22 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32). Ambele marchează (GG) are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.46 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,2%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
2.2
1.2
Primite / meci
2.6
40%
Victorii
40%
60%
Peste 2.5
100%
40%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Madla – Staal Jorpeland?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Madla – Staal Jorpeland?

Meciul face parte din 3.Division (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Madla – Staal Jorpeland?

Cotele 1X2 sunt 1.22 / 5.90 / 7.60. Fără marjă, asta înseamnă 73% pentru Madla, 15% egal și 12% pentru Staal Jorpeland, cu Madla favorită la cota 1.22.

Câte goluri se așteaptă în Madla – Staal Jorpeland?

Modelul nostru estimează 4,00 goluri (2,30 pentru Madla, 1,70 pentru Staal Jorpeland). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din 3.Division
17.10
13:00
Kongsvinger 2 – Fauske/Sprint 1.603.85
17.10
13:30
Forde – Djerv 1919 4.101.53
17.10
14:00
Nordstrand – Heming 2.951.90
17.10
14:00
Grei – Gamle Oslo 3.551.66
17.10
14:30
Konnerud – Asker 6.301.26
17.10
15:00
Baerum – Ullern 1.763.20