Grebbestads IF – Vanersborgs FK
Ultimele 5 / 5: Grebbestads IF marchează 2.0 și primește 1.4. Vanersborgs FK 1.2 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 49% · Egal 24% · Oaspete 27%
Goluri / meci
2.0 + 1.2
Peste 2.5
1.37 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.40 · Nu 2.72
Analiză Grebbestads IF – Vanersborgs FK
Grebbestads IF o primește pe Vanersborgs FK sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Division 2 (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Grebbestads IF are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 7 goluri primite (2,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Vanersborgs FK are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 9 goluri primite (1,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Grebbestads IF stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Grebbestads IF a câștigat 3, Vanersborgs FK a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 5. Ultima întâlnire, pe 29.05.2026, s-a terminat Vanersborgs FK 2–3 Grebbestads IF.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.82 / 3.80 / 3.35. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 49% pentru Grebbestads IF, 24% pentru egal și 27% pentru Vanersborgs FK. Favorită e Grebbestads IF. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.37 și sub 2.5 la 2.67, adică 66% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.40 și Nu la 2.72.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,90 – 1,30) și cele deduse din cote (1,98 – 1,43) și ajunge la 1,94 goluri estimate pentru Grebbestads IF și 1,36 pentru Vanersborgs FK, adică 3,30 în total. Cu aceste valori, Grebbestads IF câștigă în 51% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Vanersborgs FK câștigă în 27%. Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,7%.
| Indicator | Grebbestads IF | Vanersborgs FK |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 2,00 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 10 (2,0) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 100% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 3 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,94 | 1,36 |
| Șanse de victorie (model) | 51% | 27% |
Goluri estimate
1,94 – 1,36 · total 3,30
1X2 model
51% · 22% · 27%
Peste 2.5 model
64% · cotă corectă 1.56
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 36% · Peste 2.5: 64% · total goluri în 90 de minute
| Grebbestads. ↓ / Vanersborgs. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,7 | 5,0 | 3,4 | 1,5 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 7,2 | 9,7 | 6,6 | 3,0 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 6,9 | 9,4 | 6,4 | 2,9 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 4,5 | 6,1 | 4,2 | 1,9 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 2,2 | 3,0 | 2,0 | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,8 | 1,1 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Grebbestads IF, coloane = goluri Vanersborgs FK.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Vanersborgs FK. Vanersborgs FK primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Grebbestads IF are 51% în model (cotă corectă 1.96), dar cota 1.82 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.37 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.40 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 29.05.26 | Vanersborgs FK – Grebbestads IF | 0–0 | 2–3 |
| 23.08.25 | Grebbestads IF – Vanersborgs FK | — | 4–2 |
| 18.04.25 | Vanersborgs FK – Grebbestads IF | — | 1–1 |
| 06.09.24 | Vanersborgs FK – Grebbestads IF | — | 3–1 |
| 11.05.24 | Grebbestads IF – Vanersborgs FK | — | 3–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Grebbestads IF – Vanersborgs FK?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Grebbestads IF – Vanersborgs FK?
Meciul face parte din Division 2 (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Grebbestads IF – Vanersborgs FK?
Cotele 1X2 sunt 1.82 / 3.80 / 3.35. Fără marjă, asta înseamnă 49% pentru Grebbestads IF, 24% egal și 27% pentru Vanersborgs FK, cu Grebbestads IF favorită la cota 1.82.
Câte goluri se așteaptă în Grebbestads IF – Vanersborgs FK?
Modelul nostru estimează 3,30 goluri (1,94 pentru Grebbestads IF, 1,36 pentru Vanersborgs FK). Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–1.