Gran Pena – Celtiga CF
Ultimele 5 / 5: Gran Pena marchează 2.6 și primește 2.0. Celtiga CF 0.8 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 42% · Egal 28% · Oaspete 30%
Goluri / meci
2.6 + 0.8
Peste 2.5
1.95 · forma 100% / 20%
GG
Da 1.77 · Nu 1.95
Analiză Gran Pena – Celtiga CF
Gran Pena o primește pe Celtiga CF duminică, 18 octombrie, ora 12:30 (ora României), în Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Gran Pena are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 10 goluri primite (2,6 marcate și 2,0 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Celtiga CF are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 5 goluri primite (0,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Gran Pena stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Gran Pena a câștigat 0, Celtiga CF a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 22.03.2026, s-a terminat Celtiga CF 1–1 Gran Pena.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.20 / 3.05. După ce scoatem marja (aproximativ 10,5% pe piața asta), rămân 42% pentru Gran Pena, 28% pentru egal și 30% pentru Celtiga CF. Favorită e Gran Pena. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.95 și sub 2.5 la 1.77, adică 48% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.77 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,40) și cele deduse din cote (1,42 – 1,16) și ajunge la 1,61 goluri estimate pentru Gran Pena și 1,28 pentru Celtiga CF, adică 2,89 în total. Cu aceste valori, Gran Pena câștigă în 45% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Celtiga CF câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,5%.
| Indicator | Gran Pena | Celtiga CF |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 13 (2,6) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 100% | 20% |
| % GG | 100% | 20% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,61 | 1,28 |
| Șanse de victorie (model) | 45% | 30% |
Goluri estimate
1,61 – 1,28 · total 2,89
1X2 model
45% · 25% · 30%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Gran Pena ↓ / Celtiga CF → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,6 | 7,1 | 4,6 | 1,9 | 0,6 | 0,2 |
| 1 | 8,9 | 11,5 | 7,3 | 3,1 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 7,2 | 9,2 | 5,9 | 2,5 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 3,9 | 4,9 | 3,2 | 1,4 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,6 | 2,0 | 1,3 | 0,5 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 0,5 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gran Pena, coloane = goluri Celtiga CF.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Gran Pena. Gran Pena primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,20 goluri, cotele doar 2,58. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.28 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), iar cota 1.95 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.77 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 22.03.26 | Celtiga CF – Gran Pena | 1–0 | 1–1 |
| 09.11.25 | Gran Pena – Celtiga CF | 1–1 | 2–4 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Gran Pena – Celtiga CF?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 12:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Gran Pena – Celtiga CF?
Meciul face parte din Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Gran Pena – Celtiga CF?
Cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.20 / 3.05. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru Gran Pena, 28% egal și 30% pentru Celtiga CF, cu Gran Pena favorită la cota 2.15.
Câte goluri se așteaptă în Gran Pena – Celtiga CF?
Modelul nostru estimează 2,89 goluri (1,61 pentru Gran Pena, 1,28 pentru Celtiga CF). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.