CD Covadonga – CD Mosconia
Ultimele 5 / 5: CD Covadonga marchează 2.4 și primește 1.6. CD Mosconia 1.0 / 0.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 50% · Egal 27% · Oaspete 23%
Goluri / meci
2.4 + 1.0
Peste 2.5
— · forma 100% / 20%
GG
—
Analiză CD Covadonga – CD Mosconia
CD Covadonga o primește pe CD Mosconia duminică, 18 octombrie, ora 13:30 (ora României), în Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
CD Covadonga are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 8 goluri primite (2,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. CD Mosconia are un bilanț de 2-3-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 2 goluri primite (1,0 marcate și 0,4 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, CD Covadonga a câștigat 4, CD Mosconia a câștigat 0, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 6. Ultima întâlnire, pe 24.05.2026, s-a terminat CD Covadonga 2–1 CD Mosconia.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.80 / 3.30 / 4.00. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 50% pentru CD Covadonga, 27% pentru egal și 23% pentru CD Mosconia. Favorită e CD Covadonga.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,40 goluri estimate pentru CD Covadonga și 1,30 pentru CD Mosconia, adică 2,70 în total. Cu aceste valori, CD Covadonga câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 26%, iar CD Mosconia câștigă în 35%. Peste 2.5 goluri are 51%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 11 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | CD Covadonga | CD Mosconia |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 2-3-0 |
| Puncte / meci | 2,00 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 12 (2,4) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 2 (0,4) |
| % Peste 2.5 | 100% | 20% |
| % GG | 80% | 20% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 4 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,40 | 1,30 |
| Șanse de victorie (model) | 39% | 35% |
Goluri estimate
1,40 – 1,30 · total 2,70
1X2 model
39% · 26% · 35%
Peste 2.5 model
51% · cotă corectă 1.96
GG model
55% · cotă corectă 1.82
Sub 2.5: 49% · Peste 2.5: 51% · total goluri în 90 de minute
| CD Covadonga ↓ / CD Mosconia → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,7 | 8,7 | 5,7 | 2,5 | 0,8 | 0,2 |
| 1 | 9,4 | 12,2 | 8,0 | 3,4 | 1,1 | 0,3 |
| 2 | 6,6 | 8,6 | 5,6 | 2,4 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 3,1 | 4,0 | 2,6 | 1,1 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,1 | 1,4 | 0,9 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri CD Covadonga, coloane = goluri CD Mosconia.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: CD Covadonga. CD Covadonga primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: CD Covadonga 39%, egal 26%, CD Mosconia 35%. Peste 1.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33). Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 24.05.26 | CD Covadonga – CD Mosconia | 1–0 | 2–1 |
| 17.05.26 | CD Mosconia – CD Covadonga | 0–0 | 0–0 |
| 02.04.26 | CD Mosconia – CD Covadonga | 1–1 | 1–2 |
| 23.11.25 | CD Covadonga – CD Mosconia | 0–0 | 1–0 |
| 23.02.25 | CD Mosconia – CD Covadonga | 0–0 | 1–2 |
| 12.10.24 | CD Covadonga – CD Mosconia | 0–1 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe CD Covadonga – CD Mosconia?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă CD Covadonga – CD Mosconia?
Meciul face parte din Tercera Division (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre CD Covadonga – CD Mosconia?
Cotele 1X2 sunt 1.80 / 3.30 / 4.00. Fără marjă, asta înseamnă 50% pentru CD Covadonga, 27% egal și 23% pentru CD Mosconia, cu CD Covadonga favorită la cota 1.80.
Câte goluri se așteaptă în CD Covadonga – CD Mosconia?
Modelul nostru estimează 2,70 goluri (1,40 pentru CD Covadonga, 1,30 pentru CD Mosconia). Peste 2.5 goluri are 51%, GG are 55%, iar cel mai probabil scor este 1–1.