CA Lugano – Canuelas
Ultimele 5 / 5: CA Lugano marchează 0.8 și primește 1.2. Canuelas 2.2 / 0.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 29% · Egal 32% · Oaspete 40%
Goluri / meci
0.8 + 2.2
Peste 2.5
2.55 · forma 20% / 40%
GG
Da 2.15 · Nu 1.62
Analiză CA Lugano – Canuelas
CA Lugano o primește pe Canuelas luni, 19 octombrie, ora 21:00 (ora României), în Primera C (Argentina). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
CA Lugano are un bilanț de 0-3-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 6 goluri primite (0,8 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Canuelas are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 2 goluri primite (2,2 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Canuelas stă mai bine, cu o diferență de 2,00 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, CA Lugano a câștigat 0, Canuelas a câștigat 2, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 04.10.2025, s-a terminat Canuelas 3–1 CA Lugano.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.15 / 2.85 / 2.27. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 29% pentru CA Lugano, 32% pentru egal și 40% pentru Canuelas. Favorită e Canuelas. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.55 și sub 2.5 la 1.42, adică 36% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.15 și Nu la 1.62.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,60 – 1,70) și cele deduse din cote (0,95 – 1,17) și ajunge la 0,78 goluri estimate pentru CA Lugano și 1,44 pentru Canuelas, adică 2,22 în total. Cu aceste valori, CA Lugano câștigă în 20% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Canuelas câștigă în 53%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 41%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 15,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | CA Lugano | Canuelas |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-3-2 | 4-1-0 |
| Puncte / meci | 0,60 | 2,60 |
| Goluri marcate (medie) | 4 (0,8) | 11 (2,2) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 2 (0,4) |
| % Peste 2.5 | 20% | 40% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 0,78 | 1,44 |
| Șanse de victorie (model) | 20% | 53% |
Goluri estimate
0,78 – 1,44 · total 2,22
1X2 model
20% · 27% · 53%
Peste 2.5 model
38% · cotă corectă 2.63
GG model
41% · cotă corectă 2.44
Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute
| CA Lugano ↓ / Canuelas → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 10,9 | 15,6 | 11,3 | 5,4 | 1,9 | 0,6 |
| 1 | 8,5 | 12,2 | 8,8 | 4,2 | 1,5 | 0,4 |
| 2 | 3,3 | 4,8 | 3,4 | 1,6 | 0,6 | 0,2 |
| 3 | 0,9 | 1,2 | 0,9 | 0,4 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri CA Lugano, coloane = goluri Canuelas.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Canuelas are 53% în model (cotă corectă 1.89), iar cota 2.27 e peste ea, deci are valoare. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.42 e sub ea, deci plătește prea puțin. Nu marchează ambele (NG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.62 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 0–1 (15,6%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 04.10.25 | Canuelas – CA Lugano | — | 3–1 |
| 27.09.25 | CA Lugano – Canuelas | — | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe CA Lugano – Canuelas?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 21:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă CA Lugano – Canuelas?
Meciul face parte din Primera C (Argentina). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre CA Lugano – Canuelas?
Cotele 1X2 sunt 3.15 / 2.85 / 2.27. Fără marjă, asta înseamnă 29% pentru CA Lugano, 32% egal și 40% pentru Canuelas, cu Canuelas favorită la cota 2.27.
Câte goluri se așteaptă în CA Lugano – Canuelas?
Modelul nostru estimează 2,22 goluri (0,78 pentru CA Lugano, 1,44 pentru Canuelas). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 41%, iar cel mai probabil scor este 0–1.