Sâmbătă17 octombrie
Live 148 Pune pont

SpaniaSpania · Primera Federacion (F)

Alhama CF (F) – Osasuna (F)

Alhama CF (F)
ÎÎVVV
18:00 Duminică, 18 octombrie
Osasuna (F)
VVVEE
12.67 X3.20 22.37
1X1.46 X21.36 121.25

Ultimele 5 / 5: Alhama CF (F) marchează 1.6 și primește 1.2. Osasuna (F) 2.6 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 34% · Egal 28% · Oaspete 38%

Goluri / meci

1.6 + 2.6

Peste 2.5

1.95 · forma 60% / 60%

GG

Da 1.77 · Nu 1.95

Analiză Alhama CF (F) – Osasuna (F)

Alhama CF (F) o primește pe Osasuna (F) duminică, 18 octombrie, ora 18:00 (ora României), în Primera Federacion (F) (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Alhama CF (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 6 goluri primite (1,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Osasuna (F) are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 5 goluri primite (2,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 13.04.2025, Alhama CF (F) 2–0 Osasuna (F). Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.67 / 3.20 / 2.37. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 34% pentru Alhama CF (F), 28% pentru egal și 38% pentru Osasuna (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.95 și sub 2.5 la 1.76, adică 47% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.77 și Nu la 1.95.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,90) și cele deduse din cote (1,24 – 1,33) și ajunge la 1,27 goluri estimate pentru Alhama CF (F) și 1,62 pentru Osasuna (F), adică 2,89 în total. Cu aceste valori, Alhama CF (F) câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Osasuna (F) câștigă în 46%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%.

Statistici-cheie
IndicatorAlhama CF (F)Osasuna (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î3-0-23-2-0
Puncte / meci1,802,20
Goluri marcate (medie)8 (1,6)13 (2,6)
Goluri primite (medie)6 (1,2)5 (1,0)
% Peste 2.560%60%
% GG40%40%
Victorii H2H (1 meciuri)10
Goluri estimate (model)1,271,62
Șanse de victorie (model)30%46%

Goluri estimate

1,27 – 1,62 · total 2,89

1X2 model

30% · 24% · 46%

Peste 2.5 model

55% · cotă corectă 1.82

GG model

58% · cotă corectă 1.72

Distribuția golurilor
6%0
16%1
23%2
22%3
16%4
17%5+

Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Alhama CF (. ↓ / Osasuna (F) →012345
0 5,6 9,0 7,3 3,9 1,6 0,5
1 7,1 11,4 9,3 5,0 2,0 0,7
2 4,5 7,3 5,9 3,2 1,3 0,4
3 1,9 3,1 2,5 1,3 0,5 0,2
4 0,6 1,0 0,8 0,4 0,2 0,1
5 0,2 0,2 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Alhama CF (F), coloane = goluri Osasuna (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,20 goluri, cotele doar 2,57. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), iar cota 1.36 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), iar cota 1.95 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.77 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.6
Goluri / meci
2.6
1.2
Primite / meci
1.0
60%
Victorii
60%
60%
Peste 2.5
60%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Alhama CF (F) – Osasuna (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Alhama CF (F) – Osasuna (F)?

Meciul face parte din Primera Federacion (F) (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Alhama CF (F) – Osasuna (F)?

Cotele 1X2 sunt 2.67 / 3.20 / 2.37. Fără marjă, asta înseamnă 34% pentru Alhama CF (F), 28% egal și 38% pentru Osasuna (F), deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Alhama CF (F) – Osasuna (F)?

Modelul nostru estimează 2,89 goluri (1,27 pentru Alhama CF (F), 1,62 pentru Osasuna (F)). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Primera Federacion (F)