AlbinoLeffe – Novara
Ultimele 5 / 5: AlbinoLeffe marchează 2.2 și primește 2.0. Novara 0.8 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 30% · Oaspete 31%
Goluri / meci
2.2 + 0.8
Peste 2.5
2.07 · forma 80% / 40%
GG
Da 1.85 · Nu 1.87
Analiză AlbinoLeffe – Novara
AlbinoLeffe o primește pe Novara duminică, 18 octombrie, ora 18:30 (ora României), în Serie C (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
AlbinoLeffe are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 10 goluri primite (2,2 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Novara are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 7 goluri primite (0,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, AlbinoLeffe a câștigat 1, Novara a câștigat 1, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 11.02.2026, s-a terminat Novara 2–2 AlbinoLeffe.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.10 / 2.92. După ce scoatem marja (aproximativ 9,1% pe piața asta), rămân 39% pentru AlbinoLeffe, 30% pentru egal și 31% pentru Novara. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.07 și sub 2.5 la 1.65, adică 44% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.85 și Nu la 1.87.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,40) și cele deduse din cote (1,30 – 1,15) și ajunge la 1,55 goluri estimate pentru AlbinoLeffe și 1,27 pentru Novara, adică 2,82 în total. Cu aceste valori, AlbinoLeffe câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Novara câștigă în 31%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,7%.
| Indicator | AlbinoLeffe | Novara |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 11 (2,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 100% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,55 | 1,27 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 31% |
Goluri estimate
1,55 – 1,27 · total 2,82
1X2 model
44% · 25% · 31%
Peste 2.5 model
53% · cotă corectă 1.89
GG model
57% · cotă corectă 1.75
Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute
| AlbinoLeffe ↓ / Novara → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,0 | 7,6 | 4,8 | 2,0 | 0,6 | 0,2 |
| 1 | 9,2 | 11,7 | 7,5 | 3,2 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 7,2 | 9,1 | 5,8 | 2,4 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 3,7 | 4,7 | 3,0 | 1,3 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,4 | 1,8 | 1,2 | 0,5 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 0,4 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri AlbinoLeffe, coloane = goluri Novara.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: AlbinoLeffe. AlbinoLeffe primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,20 goluri, cotele doar 2,45. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.34 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), iar cota 1.32 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 11.02.26 | Novara – AlbinoLeffe | 0–1 | 2–2 |
| 28.09.25 | AlbinoLeffe – Novara | 1–2 | 3–2 |
| 02.03.25 | AlbinoLeffe – Novara | 0–1 | 1–1 |
| 19.10.24 | Novara – AlbinoLeffe | 1–0 | 2–0 |
| 10.03.24 | AlbinoLeffe – Novara | 0–0 | 0–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe AlbinoLeffe – Novara?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 18:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă AlbinoLeffe – Novara?
Meciul face parte din Serie C (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre AlbinoLeffe – Novara?
Cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.10 / 2.92. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru AlbinoLeffe, 30% egal și 31% pentru Novara, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în AlbinoLeffe – Novara?
Modelul nostru estimează 2,82 goluri (1,55 pentru AlbinoLeffe, 1,27 pentru Novara). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.