Alaves (F) – Sevilla (F)
Ultimele 5 / 5: Alaves (F) marchează 0.2 și primește 1.8. Sevilla (F) 1.2 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 29% · Oaspete 33%
Goluri / meci
0.2 + 1.2
Peste 2.5
1.92 · forma 20% / 60%
GG
Da 1.74 · Nu 1.97
Analiză Alaves (F) – Sevilla (F)
Alaves (F) o primește pe Sevilla (F) duminică, 18 octombrie, ora 13:00 (ora României), în Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Alaves (F) are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 1 gol marcate și 9 goluri primite (0,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 0% au înscris ambele echipe. Sevilla (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 10 goluri primite (1,2 marcate și 2,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.37 / 3.20 / 2.80. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 39% pentru Alaves (F), 29% pentru egal și 33% pentru Sevilla (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.92 și sub 2.5 la 1.78, adică 48% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.74 și Nu la 1.97.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,50) și cele deduse din cote (1,36 – 1,24) și ajunge la 1,23 goluri estimate pentru Alaves (F) și 1,37 pentru Sevilla (F), adică 2,60 în total. Cu aceste valori, Alaves (F) câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Sevilla (F) câștigă în 40%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,5%.
| Indicator | Alaves (F) | Sevilla (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-0-4 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 0,60 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 1 (0,2) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 20% | 60% |
| % GG | 0% | 40% |
| Goluri estimate (model) | 1,23 | 1,37 |
| Șanse de victorie (model) | 34% | 40% |
Goluri estimate
1,23 – 1,37 · total 2,60
1X2 model
34% · 26% · 40%
Peste 2.5 model
48% · cotă corectă 2.08
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute
| Alaves (F) ↓ / Sevilla (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,4 | 10,2 | 7,0 | 3,2 | 1,1 | 0,3 |
| 1 | 9,1 | 12,5 | 8,6 | 3,9 | 1,3 | 0,4 |
| 2 | 5,6 | 7,7 | 5,3 | 2,4 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 2,3 | 3,2 | 2,2 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 0,7 | 1,0 | 0,7 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Alaves (F), coloane = goluri Sevilla (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Alaves (F). Alaves (F) primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Atac anemic: Alaves (F). Alaves (F) a marcat doar 1 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
- Apărare vulnerabilă: Sevilla (F). Sevilla (F) primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Alaves (F) 34%, egal 26%, Sevilla (F) 40%. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.27 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Alaves (F) – Sevilla (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Alaves (F) – Sevilla (F)?
Meciul face parte din Primera Division (F) (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Alaves (F) – Sevilla (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.37 / 3.20 / 2.80. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Alaves (F), 29% egal și 33% pentru Sevilla (F), deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Alaves (F) – Sevilla (F)?
Modelul nostru estimează 2,60 goluri (1,23 pentru Alaves (F), 1,37 pentru Sevilla (F)). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.