Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia
Ultimele 5 / 5: Vihren Sandanski marchează 2.0 și primește 1.0. Lokomotiv Sofia 1.0 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 25% · Egal 26% · Oaspete 49%
Goluri / meci
2.0 + 1.0
Peste 2.5
1.55 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.52 · Nu 2.35
Analiză Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia
Vihren Sandanski o primește pe Lokomotiv Sofia sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00 (ora României), în Cupa (Bulgaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vihren Sandanski are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 5 goluri primite (2,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Lokomotiv Sofia are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 7 goluri primite (1,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Vihren Sandanski stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.60 / 3.45 / 1.85. După ce scoatem marja (aproximativ 10,8% pe piața asta), rămân 25% pentru Vihren Sandanski, 26% pentru egal și 49% pentru Lokomotiv Sofia. Favorită e Lokomotiv Sofia. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.55 și sub 2.5 la 2.25, adică 59% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.52 și Nu la 2.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 1,00) și cele deduse din cote (1,26 – 1,81) și ajunge la 1,48 goluri estimate pentru Vihren Sandanski și 1,41 pentru Lokomotiv Sofia, adică 2,89 în total. Cu aceste valori, Vihren Sandanski câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Lokomotiv Sofia câștigă în 36%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 14 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Vihren Sandanski | Lokomotiv Sofia |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 10 (2,0) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 40% | 60% |
| Goluri estimate (model) | 1,48 | 1,41 |
| Șanse de victorie (model) | 39% | 36% |
Goluri estimate
1,48 – 1,41 · total 2,89
1X2 model
39% · 25% · 36%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Vihren Sand. ↓ / Lokomotiv S. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,6 | 7,8 | 5,5 | 2,6 | 0,9 | 0,3 |
| 1 | 8,2 | 11,6 | 8,2 | 3,8 | 1,4 | 0,4 |
| 2 | 6,1 | 8,6 | 6,1 | 2,8 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 3,0 | 4,2 | 3,0 | 1,4 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 1,1 | 1,6 | 1,1 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vihren Sandanski, coloane = goluri Lokomotiv Sofia.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Favorit fără formă. Lokomotiv Sofia e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Vihren Sandanski 39%, egal 25%, Lokomotiv Sofia 36%. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), dar cota 1.55 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), dar cota 1.52 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia?
Meciul face parte din Cupa (Bulgaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia?
Cotele 1X2 sunt 3.60 / 3.45 / 1.85. Fără marjă, asta înseamnă 25% pentru Vihren Sandanski, 26% egal și 49% pentru Lokomotiv Sofia, cu Lokomotiv Sofia favorită la cota 1.85.
Câte goluri se așteaptă în Vihren Sandanski – Lokomotiv Sofia?
Modelul nostru estimează 2,89 goluri (1,48 pentru Vihren Sandanski, 1,41 pentru Lokomotiv Sofia). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.