Ajka – BVSC Zuglo
Ultimele 5 / 5: Ajka marchează 1.4 și primește 2.0. BVSC Zuglo 2.0 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 38% · Egal 30% · Oaspete 32%
Goluri / meci
1.4 + 2.0
Peste 2.5
2.15 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.88 · Nu 1.82
Analiză Ajka – BVSC Zuglo
Ajka o primește pe BVSC Zuglo sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00 (ora României), în NB II (Ungaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Ajka are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 10 goluri primite (1,4 marcate și 2,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. BVSC Zuglo are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 7 goluri primite (2,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Ajka a câștigat 2, BVSC Zuglo a câștigat 3, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 7. Ultima întâlnire, pe 12.09.2026, s-a terminat Ajka 2–2 BVSC Zuglo.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.10 / 2.85. După ce scoatem marja (aproximativ 8,7% pe piața asta), rămân 38% pentru Ajka, 30% pentru egal și 32% pentru BVSC Zuglo. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.15 și sub 2.5 la 1.61, adică 43% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.88 și Nu la 1.82.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 2,00) și cele deduse din cote (1,26 – 1,14) și ajunge la 1,33 goluri estimate pentru Ajka și 1,57 pentru BVSC Zuglo, adică 2,90 în total. Cu aceste valori, Ajka câștigă în 32% din cazuri, egalul iese în 25%, iar BVSC Zuglo câștigă în 43%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,5%.
| Indicator | Ajka | BVSC Zuglo |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (7 meciuri) | 2 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 1,33 | 1,57 |
| Șanse de victorie (model) | 32% | 43% |
Goluri estimate
1,33 – 1,57 · total 2,90
1X2 model
32% · 25% · 43%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Ajka ↓ / BVSC Zuglo → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,5 | 8,6 | 6,8 | 3,5 | 1,4 | 0,4 |
| 1 | 7,3 | 11,5 | 9,0 | 4,7 | 1,9 | 0,6 |
| 2 | 4,9 | 7,6 | 6,0 | 3,1 | 1,2 | 0,4 |
| 3 | 2,2 | 3,4 | 2,7 | 1,4 | 0,5 | 0,2 |
| 4 | 0,7 | 1,1 | 0,9 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ajka, coloane = goluri BVSC Zuglo.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Ajka. Ajka primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,40 goluri, cotele doar 2,39. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.48 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), iar cota 2.15 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.88 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 12.09.26 | Ajka – BVSC Zuglo | 1–0 | 2–2 |
| 01.02.26 | Ajka – BVSC Zuglo | 0–1 | 0–2 |
| 27.07.25 | BVSC Zuglo – Ajka | 2–0 | 4–0 |
| 18.05.25 | BVSC Zuglo – Ajka | 0–0 | 0–0 |
| 18.01.25 | BVSC Zuglo – Ajka | — | 1–2 |
| 24.11.24 | Ajka – BVSC Zuglo | 0–0 | 0–1 |
| 07.04.24 | BVSC Zuglo – Ajka | 0–1 | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Ajka – BVSC Zuglo?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Ajka – BVSC Zuglo?
Meciul face parte din NB II (Ungaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Ajka – BVSC Zuglo?
Cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.10 / 2.85. Fără marjă, asta înseamnă 38% pentru Ajka, 30% egal și 32% pentru BVSC Zuglo, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Ajka – BVSC Zuglo?
Modelul nostru estimează 2,90 goluri (1,33 pentru Ajka, 1,57 pentru BVSC Zuglo). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.